26.05.2017 09:38

Ministerstwo zastanawia się nad zablokowaniem Polakom dostępu do Facebooka

Tak, sprawdzamy czy należy zablokować dostęp do Facebooka – przyznało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie o zastosowanie ustawy antyhazardowej w stosunku do najpopularniejszego serwisu społecznościowego.

Ministerstwo zastanawia się nad zablokowaniem Polakom dostępu do Facebooka
foto: zrzut ekranu

Przepisy weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku i od razu wzbudziły wiele kontrowersji. Na mocy ustawy Ministerstwo Finansów otrzymało możliwość nakazania dostawcom internetu zablokowania dostępu do serwisów, które oferują gry hazardowe.

Przepisy zostały napisane jednak na tyle nieprecyzyjnie, że przy odpowiedniej interpretacji wyjęty spod prawa może zostać każdy właściciel komputera lub smartfona – w zapisach mowa jest także o urządzeniach, które umożliwiają uruchamianie gier hazardowych.

Rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą ma zacząć działać w lipcu 2017 roku – od tego miesiąca operatorzy będą zobowiązani do ocinania swoich klientów od wyszczególnionych w spisie witryn.

Być może właśnie tylko do lipca przyjdzie nam cieszyć się Facebookiem – Ministerstwo Finansów oficjalnie przyznało, że przygląda się uważnie zawartości portalu:

"

W odniesieniu do portalu społecznościowego Facebook podjęte zostały stosowne czynności sprawdzające. Uzyskany i zabezpieczony w ich wyniku materiał, zostanie poddany analizie celem podjęcia ewentualnych dalszych działań zgodnie z obowiązującą ustawą o grach hazardowych. "

To oficjalna odpowiedz na zapytanie posła Jacka Wilka, który wskazał, że na Facebooku można znaleźć promowane i udostępniane gry hazardowe – najczęściej w formie kasyna online czy tytułów symulujących jednorękich bandytów.

Ministerstwo zostało poproszone o wskazanie, czy w związku z tym Facebook narusza przepisy ustawy i czy znajdzie się wśród blokowanych domen. Wilk poprosił także o wyjaśnienie, czy grający w te gry muszą obawiać się kar.

Odpowiedź została przygotowana przez Wiesława Janczyka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów. Przytoczony urywek z dwustronicowego opracowania to jedyny fragment odpowiedzi, w którym poruszono sprawę Facebooka.

Myślicie, że Facebook zostanie zablokowany?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet