18.04.2017 10:00

Morderca pokazał zabójstwo na Facebooku

Będę zabijał, dopóki mnie nie złapią – wyznanie o takiej treści opublikował morderca, który grasuje w Ameryce. Relację z zabójstwa pierwszej ofiary – włącznie z chwilą morderstwa – opublikował na Facebooku.

Morderca pokazał zabójstwo na Facebooku
foto: kadr z wideo

Zanim portal społecznościowy zareagował, z wideo pokazującym zastrzelenie 74-letniego staruszka zdążyło obejrzeć 1,6 mln osób. Kopie nagrania krążą po internecie, rodzina zabitego apeluje jednak, żeby ich nie oglądać.

Ostrzeżenie przed podejrzanym wydała policja w Cleveland. 37-letni Steve Stephens jest uzbrojony i niebezpieczny i jak stwierdził w jednym z opublikowanych filmów, zdążył już zabić 13 osób. Te dane nie zostały potwierdzone przez policję – funkcjonariusze nie odnaleźli innych ofiar.

Film, na którym uwieczniono morderstwo, pokazuje jak sprawcę wysiada z samochodu i wdaje się w krótką rozmowę ze swoją ofiarą. Strzał pada niespodziewanie dla 74-latka.

Morderca winą za swoje działania obarczył była partnerkę, która miała doprowadzić go do szaleństwa i bankructwa. Wymienił ją nawet z imienia i nazwiska.

Wideo z zabójstwem było dostępne na Facebooku przez 2 godziny, zanim medium społecznościowe zareagowało i film został usunięty. Gigant przeprosił za opieszałość i ogłosił, że będzie starał się reagować szybciej na pojawianie się materiałów, które są niezgodne z regulaminem – a takim jest na pewno morderstwo.

Według danych udostępnionych przez serwis, film został zgłoszony przez u użytkowników jako nieodpowiedni godzinę i 45 minut po opublikowaniu, dostęp do wideo został zablokowany 23 minuty później.

To nie była relacje na żywo – sprawca nagrał film, który następnie został opublikowany na Facebooku. Coraz większa popularność relacji przekazywanych wprost z telefonu sprawia, że rejestrowane są przez przypadek (lub celowo) brutalne sceny.

Znany jest przypadek, gdy prowadzący transmisję na żywo pokazał moment własnej śmieci, w innym przypadku, który wstrząsną USA, pasażerka samochodu pokazała jak policjant zastrzelił kierowcę samochodu, w którym siedziała.

Co Facebook powinien robić z filmami, na których widać śmierć?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook