29.04.2019 16:09

MuseNet - sztuczna inteligencja, która napisze piosenkę w dwóch kliknięciach

OpenAI, znane chociażby ze stworzenia sztucznej inteligencji, która pokonała mistrzów świata w Dotę 2, zaprezentowała program MuseNet, który napisze piosenkę bazując na uczeniu maszynowym.

musenet
foto: zrzut ekranu

Podczas, gdy słuchacze niektórych gatunków muzyki za złe mają wykonawcom korzystanie z automatów perkusyjnych, wprowadzanie do kompozycji nowoczesnych elementów, czy posiłkowanie się technologią, powstają kolejne narzędzia, który wysiłek związany z komponowaniem muzyki mają sprowadzić do minimum. Niedawno donosiliśmy o Dadabots - sztucznej inteligencji, która zapewniała niekończący się livestream, tworzonej na bieżąco, muzyki metalowej. Pod koniec kwietnia 2019 roku pojawiło się kolejne narzędzie tego typu - MuseNet.

Aplikacja jest w stanie tworzyć krótkie, 4-minutowe kompozycje, z użyciem 10 instrumentów: fortepianu, instrumentów smyczkowych, dętych i perkusyjnych, harfy, gitary i basu. MuseNet działa na zasadzie inteligentnej sieci neuronowej, która nauczyła się komponować poprzez słiuchanie innych kompozycji. Według OpenAI, były to tysiące plików MIDI w różnych stylach muzycznych - od Mozarta po The Beatles. MuseNet korzysta z tej samej technologii, co inne produkty firmy - GPT-2.

Sztuczna Inteligencja
Sztuczna Inteligencja
Przeczytaj także Sztuczna inteligencja gra death metal na żywo. Streaming trwa 24 godziny na dobę

Jazzowa improwizacja na temat Lady Gagi

Aplikacja zna kilka styli muzycznych, począwszy od jazzu, przez klasykę, bluesa, rock aż do popu. I tak, można na przykład posłuchać improwizacji w jazzie na temat motywu z Poker Face Lady Gagi, co do tej pory było zarezerwowane tylko dla słuchaczy wyjątkowo kreatywnych jazzmanów.

Program w bardzo wiarygodny sposób łączy style muzyczne i konkretne kompozycje, tworząc pełnoprawne utwory. MuseNet można wypróbować na stronie dewelopera do 12 maja 2019 roku.

google
google
Przeczytaj także Google powołało radę etyki… i rozwiązało ją po tygodniu

Sztuczna inteligencja w muzyce

Aplikacja OpenAI to nie pierwsze próba stworzenia sztucznej inteligencji, która komponować będzie muzykę. Jakiś czas temu głośno było o Dadabots - niekończącym się deathmetalowym livestreamie.

"

Większość sieci, które udało nam się utworzyć, generowało g*wnianą muzykę. Papkę. Utwory się rozpadały. Ta jest wyjątkowa.  "

- tak mówił o niej twórca. MuseNet to jeszcze bardziej zaawansowana wersja tego konceptu. Niewykluczone, że już za parę lat sztuczna inteligencja będzie grać naprawdę dużą rolę w komponowaniu muzyki.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Internet