27.03.2019 17:43

Muzułmanie pozywają Facebooka za propagowanie terroryzmu pokazywaniem transmisji z Christchurch

Francuscy wyznawcy Islamu pozwali YouTube’a i Facebooka za pokazywanie transmisji z zamachu na meczet w Christchurch, w którym zginęło 50 osób. Oskarżają serwisy o promowanie terroryzmu oraz naruszanie ludzkiej godności.

muzułmanie
foto: materiały prasowe

15 marca 2019 roku na Nowej Zelandii doszło do tragedii – uzbrojony mężczyzna wszedł do meczetu w miejscowości Christchurch i zabił znajdujących się tam muzułmanów.

Swoje działania transmitował na żywo na Facebooku – internauci błyskawicznie wykonali kopie nagrania i zaczęli udostępniać je w sieci. Serwis społecznościowy przyznał nawet, że w ciągu kilku pierwszych godzin od zamachu usunął lub zablokował możliwość opublikowania ponad 1,5 mln nagrań.

Filmy trafiły także na YouTube’a, który podobnie jak Facebook bardzo starał się, żeby takie treści nie były dostępne dla jego widzów. Okazało się jednak, że według muzułmanów we Francji działania internetowych gigantów były niewystarczające, przez co pochwalały terroryzm i naruszały ludzką godność. Kolejnym zarzutem jest łatwość dostępu, jaki mieli do materiałów nieletni.

Facebook
Facebook
Przeczytaj także Facebook usunął 1,5 mln filmów z zamachu w Christchurch

Muzułmanie pozywają Facebooka za transmisję z zamachu w Christchurch

Oryginalna transmisja z zamachu została usunięta przez Facebooka w ciągu 12 minut od jej zakończenia. Szybkość reakcji – oraz praca włożona w zapobieganie rozpowszechniania nagrania – okazała się być jednak niewystarczająca dla francuskiej rady muzułmanów.

Ruch został przyjęty ze zrozumienie i aprobatą przez muzułmanów z Nowej Zelandii.

"

Zaliczyli poważną wpadkę, ta osobą szukała publiczność i Facebook został platformą, który wybrał, żeby reklamować siebie oraz swoją zbrodnię. "

Zobacz także: >> Zamachowiec zachęcał podczas transmisji do subskrybowania PewDiePie'a <<

Facebook oświadczył, że analizuje pozew, YouTube nie skomentował jeszcze sprawy.

Mają rację?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook YouTube