22.12.2016 11:05

Najgorętsze tematy 2016 roku na Wikipedii

Śmierć i Donald Trump – tymi tematami żyła w 2016 roku Wikipedia. Internetowa encyklopedia opublikowała zestawienie najczęściej edytowanych haseł w mijającym roku – nie obeszło się bez gorących dyskusji światopoglądowych.

Najgorętsze tematy 2016 roku na Wikipedii
foot: Lane Hartwell, CC-BY-SA 3.0

Jak smutnym rokiem był 2016 można się przekonać patrząc na liczbę zmian w artykule „Zmarli w roku 2016”. Właściwie nie ma się czemu dziwić, gdyż nie tylko fani muzyki musieli pożegnać się z genialnymi twórcami – lista nekrologów liczy kilka tysięcy wpisów i wciąż się wydłuża.

Łącznie najwięcej emocji wśród twórców Wikipedii wzbudziły wybory prezydenckie w USA – po liczbie edycji informacji na temat kandydatów i ich obietnic widać, że sztaby wyborcze i sympatycy starali się jako mogli przemycić w treści artykułów stwierdzenia gloryfikujące swoich i oczerniające wrogich kandydatów.

Pierwszą niespodzianką na liście jest wpis zatytułowany Bailando 2015. Taneczne show z Argentyny musi cieszyć się dużą popularnością i mieć naprawdę dużo fanów, jako że znalazło się na 7. miejscu pod względem liczby wprowadzonych w 2016 roku zmian.

Zdarzyło się Wam poprawić artykuł na Wikipedii?

Najpopularniejszym tematem muzycznym okazał się być „2016 in South Korean music”. Być może oznacza to, że możemy spodziewać się wysypu światowej klasy koreańskich kapel metalowych.

Zaskakująco dużo uwagi poświęcono telewizji na Filipinach; internauci dyskutowali także bardzo intensywnie nad przesłaniem filmu Batman v Superman: Dawn of Justice. Tylko nieco mniej uwagi zebrał Vincent van Gogh.

Pierwsza dziesiątka najczęściej edytowanych w 2016 roku artykułów na Wikipedii przedstawia się następująco:

Z pełnym zestawieniem można się zapoznać pod tym adresem. A skoro już znaleźliśmy się we wspominkowym, nostalgicznym nastoju, warto także sprawdzić jak mówi się „Avon” i jak zarejestrować kartę „Moja Biedronka”, czyli ranking najczęściej wyszukiwanych przez Polaków haseł w wyszukiwarce Google.

Podsumowanie 2016 roku przygotował także serwis YouTube, dzięki któremu można sprawdzić czy nie przegapiło się wideo będącego hitem internetu na skalę światową i polską.

Hipsterskim królem podsumować zostało bezapelacyjnie Google, które umożliwia sprawdzenie na zdjęciach satelitarnych w swoich mapach , jak zmieniały się nasze okolice w ciągu ostatnich 32 lat.

A Wy jak będziecie wspominać rok 2016?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet