26.11.2019 15:58

Naukowcy przeglądając mapy Google odkryli w Polsce wielkie kręgi w zbożu. Mają 7000 lat

Sensacyjne znalezisko zostało dostrzeżone w pod Łysomicami w woj. kujawsko-pomorskim. Widoczne na zdjęciach satelitarnych kręgi w zbożu naukowcy zidentyfikowali jako kontury konstrukcji sprzed 7000 lat.

kręgi w zbożu
foto: materiały prasowe Pixabay

Gdy pada określenie „kręgi w zbożu”, większość z nas automatycznie dopowiada sobie historię o psotnych obcych, którzy za pomocą zniszczonych plonów starają się przekazać ludzkości jakąś ważną wiadomość nie zdając sobie sprawy, że skoncentrowanie się na wyemitowaniu sztucznego sygnału radiowego byłoby o wiele bardziej efektywne.

Łowcy tajemnic chętnie studiują zawiłości takich kręgów, doszukując się ukrytych treści w ich rozmiarach i geometrii. W rzeczywistości stoi za nimi grupka żartownisiów, która za pomocą sznurka i deski potrafi stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Tajemnicze kręgi w Polsce - lądowiska dla statków UFO czy dawne miejsca kultu?
Tajemnicze kręgi w Polsce - lądowiska dla statków UFO czy dawne miejsca kultu?
Przeczytaj także Tajemnicze kręgi w Polsce - lądowiska dla statków UFO czy dawne miejsca kultu?

Kręgi w zbożu odkryte pod Łysomicami przez polskich naukowców to zupełnie inne zjawisko. Analizując zdjęcia z map Google oraz Google Earth odkryto ślady konturów konstrukcji zwanych rondelami. Ich wiek oszacowano na 7000 lat. Odkrywcy ogłosili sensację.

Kręgi w zbożu pod Łysomicami kryją tajemnicę sprzed 7000 lat

Odkrywcy - Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK i Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN – zauważyli na zdjęciach z map Google dwa bliźniacze kręgi w zbożu, każdy o średnicy około 85 metrów. Obiekty są od siebie oddalone o około 5 km.

Rondele (nazwa wzięła się od charakterystycznego kształtu konstrukcji) składają się z systemu trzech owalnych rowów o wspólnym środku. Nigdy wcześniej nie znaleziono ich tak daleko na Wschód.

W Europie odkryto łącznie ponad 130 rondeli, pozostałości po jednych z pierwszych ludzkich osadach na naszym kontynencie. W Polsce, po dodaniu dwóch nowych konstrukcji, mamy ich 10. Najwięcej znajduje się w Austrii.

"

Nasze odkrycie można śmiało określić sensacyjnym z tego względu, że rondele zlokalizowane są na wschód od linii Wisły. To najdalej wysunięte na północny-wschód konstrukcje tego typu w Europie. Nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia w tym rejonie. "

Rondele pełniły najprawdopodobniej rolę centrów ceremonialnych, w których gromadzili się ludzi. Mogły być też świątyniami, a także stanowić bezpieczne schronienie, jeśli otaczały je palisady.

Zobacz także: Kamienne kręgi w Polsce i na świecie. Do czego je wykorzystywano? 

Przeglądacie czasem dla zabawy mapy Google?

Tagi: Internet Google