27.03.2019 10:44

Naukowcy stworzyli internetowy wykrywacz kłamstw

Sztuczną inteligencję znacznie trudniej oszukać, niż człowieka – także przez internet. Udowodnili to naukowcy, których algorytmy potrafiły wykrywać mijanie się z prawdą w wypowiedziach online w minimum 85% przypadków.

wykrywacz kłamstw
foto: Gabriel Rodríguez, CC BY-SA 2.0

Prawdomówność internautów zbadali naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda. Eksperyment był przeprowadzony w kontrolowanych warunkach w ramach specjalnie zaprojektowanego systemu online.

Uczestniczący w projekcie internauci mieli za zadanie prowadzić rozmowę mówić prawdę lub kłamać (role były przypisywane losowo) – naukowcy wykorzystywali te konwersacje w uczeniu maszynowym, wskazując sztucznej inteligencji kto pełnił daną rolę. Analizowano nie tylko słowa używane przez poszczególne grupy, lecz także sposób wysyłania odpowiedzi.

Gdy etap przygotowań zakończono, postanowiono sprawdzić jak dobrze stworzona sztuczna inteligencja sprawdzi się w szacowaniu, czy w nieznanej jej wcześniej rozmowie osoby mówią prawdę, czy kłamią. Jej wyniki porównano z osiąganymi przez ludzi – okazało się, że algorytmy rozumieją nas znacznie lepiej, niż inni przedstawiciele naszego gatunku.

Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, czy Twój związek się rozpadnie. I kiedy zbliża się kłótnia
Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, czy Twój związek się rozpadnie. I kiedy zbliża się kłótnia
Przeczytaj także Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, czy Twój związek się rozpadnie. I kiedy zbliża się kłótnia

Wykrywacz kłamstw online – będzie wtyczka do komunikatorów?

Naukowcy pochwalili się, że ich dzieło osiągało od 85 do 100 % skuteczności w wykrywaniu kłamstw w analizowanych wiadomościach. Ludzie byli w stanie domyślić się tego w co najwyżej połowie przypadków, w których ich rozmówcy mijali się z prawdą.

Według naukowców, kłamcy używali w wiadomościach więcej ozdobników, mimo że ogólnie byli mnie ekspresyjni. W ich wypowiedziach częściej występowały słowa „myślę”, „wiem”, „zawsze” i „nigdy”. Oszukujący zauważalnie szybciej (dla sztucznej inteligencji) odpowiadali na wiadomości.

Zobacz także: >> Sztuczna Inteligencja będzie lepsza w seksie od ludzi <<

Osoby mówiące prawdę częściej używali sformułowań „być może”, „zgadnij”, „powinien” i „mógł”.

Naukowcy mają nadzieję na skomercjalizowanie swojej pracy – być może w postaci wtyczki do komunikatorów, które będą powiadamiać użytkownika o podejrzeniu mijaniu się ich rozmówcy z prawdą.

Przydałby się Wam taki wykrywacz?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet