18.05.2017 15:11

Nawet 5 lat więzienia dla sprzedawcy pirackich kluczy Windows i Office

Sprzedaż pirackich kluczy do Windows i Office może skończyć się dla 24-latka z powiatu kluczborskiego nawet 5 latami odsiadki za kratami. Policja dotarła już do szczegółów ponad 2000 transakcji.

Nawet 5 lat więzienia dla sprzedawcy pirackich kluczy Windows i Office
foto: zrzut ekranu

Straty dla producenta wyliczono w związku z tym na 1,2 mln złotych. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Handel nielegalnymi kluczami aktywującymi oprogramowanie prowadzony był na Allegro. Jego wykrycie to efekt działania Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Policjanci postanowili sprawdzić dużą liczbę pojawiających się w ofertach kluczy. Podejrzenia okazały się być trafne, mimo że mężczyzna prowadził na pierwszy rzut oka legalną działalność.

Miał zarejestrowaną działalność gospodarczą, prowadził także stronę internetową. Kopie instalacyjne oprogramowania były umieszczone na zagranicznych serwerach.

Satysfakcji z ujęcia pirata nie kryje Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce.

"

Powinna być to przestroga dla wszystkich, którym wydaje się, że w sieci można pozostać anonimowym – tego rodzaju przestępczość jest skutecznie zwalczana przez organy ścigania. Dodam, że w ramach działań członków BSA, aukcje internetowe oferujące oprogramowanie są nieustannie monitorowane niemal na całym świecie. "

Policja zdobyła dokumentację związaną ze sprzedażą nielegalnego oprogramowania, a na poczet ewentualnych przyszłych kar zabezpieczone ponad 80 000 zł.

Kwestia piractwa w Polsce to drażliwa społecznie kwestia. Dopiero w 2016 roku nastąpił moment przełomowy i według szacunków, zaczęliśmy używać więcej oprogramowania legalnego niż pirackiego.

A Wy skąd macie swojego Windowsa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet