07.03.2016 09:31

Nie żyje twórca e-maila

Ray Tomlinson, twórca systemu poczty elektronicznej, zmarł 5 marca 2016 roku w wieku 74 lat. Standard e-maili, jakimi posługujemy się codziennie, został przez niego opracowany w 1971 roku.

Nie żyje twórca e-maila
foto: wikipedia.org / Andreu Veà, CC BY-SA 3.0

W tamtych czasach działał protoplasta internetu - amerykańska wojskowa sieć ARPANET, która z czasem połączyła także ośrodki akademickie. Wytyczne dla poczty e-mail stworzone przez Tomlinsona musiały początkowo konkurować z innymi propozycjami, jednak w 1977 roku zostały uznane za faktyczny standard.

Tomlinson pracował jako inżynier w Bolt Beranek and Newman (dzisiaj znanej jako Raytheon BBN Technologies), która zdobyła kontrakt na zbudowanie sieci ARPANET. Absolwent MIT (Massachusetts Institute of Technology) z 1965 roku praktyki odbył w IBM.

Twórca systemu e-mail otrzymał za swoje osiągnięcie wiele nagród i wyróżnień – macierzysta uczelnia umieściła go na czwartym miejscu listy 150 największych innowatorów wśród swoich absolwentów. Uhonorowało go między innymi American Computer Museum, International Academy of Digital Arts and Sciences oraz Internet Hall of Fame.

Znany i uznawany za oczywisty schemat użytkownik@nazwaserwera powstał, gdyż... znak „@” był najmniej używany ze wszystkich na znajdujących się na klawiaturze, nie był także stosowany w nazwach użytkowników sieci.

U nas znany jako „małpa”, w kulturze anglosaskiej „@” używany był od XVI wieku jako sposób na wyróżnienie ceny jednostkowej towaru w schemacie „liczba sztuk @ jednostka monetarna”. Był jednak na tyle niszowy, że nie trafił nawet na klawiatury pierwszych maszyn do pisania z XIX wieku. Z punktu widzenia Tomlinsona był więc idealny.

"

Szukałem symbolu, który nie był zbyt często używany. Nie było zbyt wielu opcji – rozważałem wykrzyknik i przecinek. Mógłbym jeszcze użyć znaku równości, chociaż prawdę mówiąc nie miałoby to zbyt wiele sensu. "

Dzięki zastosowaniu w adresie poczty elektronicznej znak „@” został nie tylko „ocalony od zapomnienia”, ale także stał się symbolem rewolucji internetowej i jest teraz powszechnie kojarzony z tożsamością użytkownika w sieci.

Nie wiadomo, jaka była treść pierwszego wysłanego maila. Pytany o to Ray Tomlinson odpowiadał, że na pewno był to tekst próbny, „coś w rodzaju QWERTYUIOP” - wygląda więc na to, że była to po prostu przypadkowa zbieranina znaków. 

Pamiętacie treść pierwszego wysłanego przez Was maila?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet