25.09.2017 11:43

„Niezwyciężeni” przegrali z internetowym trollem

Komuś zależy na tym, żeby prawda o bohaterskim polskim narodzie nie wyszła na jaw – takie głosy pojawiły się w internecie po tym, jak anglojęzyczna wersja przygotowanego przez IPN filmu „Niezwyciężeni” została usunięta z serwisu YouTube.

„Niezwyciężeni” przegrali z internetowym trollem
foto: kadr z wideo

Krótka animacja prowadzi widza po krętych i tragicznych ścieżkach polskiej historii. W Polsce film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, za granicą przeżywał zaś trudne chwile – został nawet wykasowany.

Stało się tak z powodu skargi o naruszeniu praw autorskich, jaka wpłynęła do serwisu YouTube. W takich przypadkach witryna najpierw film zdejmuje, a dopiero potem zadaje pytania.

Próba obejrzenia dzieła owocowała w związku z tym natknięciem się na taki komunikat:

"

„IPNtv: The …” Ten film jest już niedostępny z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich zgłoszonego przez użytkownika Jan Kołowski. "

Anglojęzyczni „Niezwyciężeni” zniknęli z sieci na początku weekendu – troll (trudno raczej się spodziewać, żeby roszczenia dotyczące autorskiego filmu nakręconego dla IPN miały podstawy) miał najwyraźniej nadzieję, że sytuację uda się naprawić najwcześniej w poniedziałek, gdy urzędnicy wrócą do pracy.

Jak się jednak okazało, nieobecność „Niezwyciężonych” trwała krótko – reakcja i odpowiedź IPN na postawione zarzuty była błyskawiczna.

"

Informujemy, że dzięki wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji i Google Polska zablokowana przez YouTube anglojęzyczna wersja filmu „Niezwyciężeni” jest ponownie dostępna w sieci. Film został zablokowany niezależnie od IPN. Sytuacja była spowodowana indywidualnym, prywatnym zgłoszeniem roszczenia do praw autorskich. "

Przedstawiciele YouTube zapewniają, że nie doszło tu do żadnego zamachu na polskość – procedury stosowane przez serwis są jednakowe dla każdego przypadku zgłoszenia naruszenia praw autorskich – film blokowany jest do czasu wyjaśnienia sprawy.

Takie rozwiązanie zostało wymuszone przez duże wytwórnie filmowe, które dzięki temu mogą szybko i sprawnie reagować na piractwo. Przyjęte rozwiązanie może jednak prowadzić także to nadużyć, co widać po przykładzie zablokowania „Niezwyciężonych”.

Usunięcie „Niezwyciężonych” z YouTube'a to:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet