24.04.2017 11:34

OLX ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników serwisu

OLX ostrzega przed zwiększoną aktywnością oszustów, którzy podszywają się pod pracowników serwisu ogłoszeniowego i pytają o dostępność wystawianych przedmiotów.

OLX ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników serwisu
foto: zrzut ekranu

Wiadomość wysyłana jest do użytkowników w postaci SMS-a na podany w ogłoszeniu numer telefonu. Treść napisana jest po angielsku lub łamaną polszczyzną:

foto: materiały prasowe

OLX przestrzega przed odpowiadaniem na podany w wiadomości adres – przestępcy będą próbować nabrać sprzedających, prosząc ich o pomoc w rzekomym przetransferowaniu pieniędzy lub wyłudzić wysłanie towaru za granicę obiecując zapłacenie po jego otrzymaniu.

Serwis nie pozostawia złudzeń, czego można się spodziewać odpowiadając oszustom:

"

Jest to kolejna wersja tzw. przekrętu nigeryjskiego, dlatego ostrzegamy - OLX nigdy nie wysyła tego typu SMS-ów. Żaden z naszych pracowników nie nazywa się też David Moses czy Morgan More ;) "

Serwis prosi użytkowników o powstrzymanie się od odpowiadania na otrzymanego SMS-a i poinformowanie o próbie oszustwa poprzez formularz kontaktowy.

Na OLX można kupić niemal wszystko - nam udało się obejść konieczność rejestrowania na siebie kart SIM - wystarczyło 90 sekund i 20 zł.

Przestępcy coraz częściej sięgają po internet szukając potencjalnych ofiar. Stosują techniki, które wyglądają bardzo wiarygodnie, podszywając się pod znane i cenione marki i udając, że organizują w ich imieniu konkursy.

Serwis ostrzegał już wcześniej przed innymi atakami - na podawane w ogłoszeniach numery telefonu dzwonili oszuści podający się za policjantów prowadzących śledztwo w sprawie wcześniejszej kradzieży wystawionego przedmiotu.

Przed nowym oszustwem pod koniec kwietnia 2017 roku ostrzegało między innymi LOTTO – dokładny opis stosowanej przez przestępców metody przedstawiliśmy w tej wiadomości. Warto ją przeczytać i pokazać znajomym, zanim stracą na rzecz oszustów pieniądze.

Korzystacie z OLX?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet