16.03.2017 13:22

OnionShare pozwala anonimowo pobierać pliki z sieci Tor

Z jednej strony mamy co chwila wycieki prywatnych zdjęć gwiazd i tajnych rządowych dokumentów, z drugiej zaś zapotrzebowanie na możliwość udostępniania plików w internecie jest bardzo duże. Istnieje sposób na bezpieczne połączenie prywatności z otwartością – trzeba tylko sięgnąć po aplikację z cebulą w nazwie.

OnionShare pozwala anonimowo pobierać pliki z sieci Tor
foto: materiały prasowe

OnionShare został stworzony przez programistę, którego zainspirowały problemy z przesyłaniem plików zawierających wykradzione przez Snowdena dane o szpiegowskich metodach stosowanych przez rząd USA – najbezpieczniejszym rozwiązaniem było fizyczne przewiezienie ich na pamięci USB.

Program pozwala udostępnić dowolny plik poprzez sieć Tor – zwaną także „mrocznym internetem” – w taki sposób, żeby nikt niepowołany nie mógł zorientować się, że cokolwiek jest wysyłane, a po transferze nie pozostał żaden możliwy do wyśledzenie ślad.

Wystarczy uruchomić program i przeciągnąć na jego okno plik, który chcemy udostępnić – OnionShare stworzy tymczasową, zabezpieczoną hasłem witrynę w sieci Tor, z której będzie można pobrać udostępnione dane. Połączenie zestawiane jest bezpośrednio między komputerami przysyłającego i odbierającego.

Nie jest to rozwiązanie dla osób, które poszukują anonimowej alternatywy dla torrentów – plik udostępniany jest w całości z jednego komputera i tylko z niego może zostać pobrany. Jeśli jednak boicie się inwigilowania w sieci bądź też chcecie na przykład wysłać do sklepu zamówienie ze spisem prezentów, które chcecie kupić swojej ukochanej hakerce, ale nie chcecie żeby miała jakąkolwiek szansę dowiedzenia się o tej niespodziance podczas analizowania ruchu w domowej sieci – OnionShare może okazać się przydatny.

W taki sposób można bezpiecznie przesyłać przez internet na przykład dokumenty biznesowe bądź też prywatne materiały przeznaczone tylko i wyłącznie do oglądania przez adresata lub adresatkę. Żądna kopia nie jest wykonywana, nie ma więc ryzyka, że po latach wykasowany plik znajdzie się przypadkiem w sieci, jak miało to miejsce w przypadku Dropboksa.

Abu korzystać z OnionShare, trzeba połączyć się z siecią Tor – oprogramowanie do tego służące można pobrać z tego adresu. Po OnionShare trzeba sięgnąć tutaj.

Często pobieracie pliki przez internet?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet