27.12.2017 16:18

Opera uchroni komputer przed niewolniczą pracą w kopalni kryptowalut

Pokazywanie banerów nie opłaca się tak bardzo, jak przejmowanie kontroli nad komputerami odwiedzających stronę i wykorzystywanie ich do kopania kryptowalut – nowa wersja Opery ma chronić przed takim niebezpieczeństwem.

Opera uchroni komputer przed niewolniczą pracą w kopalni kryptowalut
foto: materiały prasowe

Na pierwszy rzut oka taki proceder może wydawać się niewinny – ot, podczas wizyty na stronie komputer będzie po prostu pracował dodatkowo. Kopanie kryptowalut może mieć jednak niebezpieczne konsekwencje, co widać chociażby po efektach pracy wirusa na smartfony, którego zadaniem jest właśnie wydobywanie wirtualnej waluty.

Jego twórcy starali się wydobyć wszystkie moce z zainfekowanego urządzenia, w związku z czym nagrzewało się ono tak bardzo, że dochodziło do rozsadzenia obudowy przez pęczniejący pod wpływem ciepła akumulator.

Do porywania komputerów użytkowników przyznawały się popularne strony internetowe, takie jak na przykład The Pirate Bay. Wykorzystywanie odwiedzających do kopania kryptowalut budzi duże oczekiwania, tym bardziej, że spora część z nich używa adblocka.

foto: materiały prasowe

Brak wyświetlonej reklamy oznacza zerowe przychody dla strony, podczas gdy użycie komputera odwiedzającego do dokonywania obliczeń może być bardzo opłacalne – dość powiedzieć, że koszt jednego Bitcoina przekraczał już nawet 60 000 zł.

Z pomocą dla osób, które chciałby bronić się przed takim wyzyskiwaniem przychodzi Opera, która w testowanej jeszcze wersji 50 wprowadza opcję „NoCoin”, umożliwiającą blokowanie wykonywanie skryptów kopiących wirtualne waluty.

Funkcję należy włączyć samodzielnie w ustawieniach działania wbudowanego adblockera.

Jakiej przeglądarki używacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet