10.05.2017 11:10

Oszuści znaleźli sposób na wyłudzanie produktów na Allegro

Na Allegro pojawili się przestępcy wyłudzający drogi sprzęt elektroniczny – po zakończeniu licytacji sprzedający otrzymuje wiadomość o dokonaniu płatności, podczas gdy tak naprawdę nie otrzymał od kupującego ani grosza.

Oszuści znaleźli sposób na wyłudzanie produktów na Allegro
foto: zrzut ekranu

Oszustwo nie jest proste do wykrycia, szczególnie jeśli wystawiający towary na Allegro przeprowadza dużą liczbę transakcji.

Po zakupieniu produktu przez oszusta sprzedawca otrzymuje automatyczne e-maile od Allegro z powiadomieniem o zawarciu transakcji, wyborze sposobu dostawy oraz formy płatności.

Kilka chwil później na jego adres przychodzi potwierdzenie dokonania płatności poprzez PayU – ta wiadomość jest jednak sfałszowana i wysyłana przez oszustów.

Zawarte w e-mailu szczegóły zgadzają się dokładnie z danymi transakcji, mail wygląda także na wysłany z prawdziwego adres PayU. Jeśli więc sprzedający sugeruje się przy wysyłaniu towaru informacjami na swojej skrzynce pocztowej i nie weryfikuje ich sprawdzając, czy pieniądze rzeczywiście wpłynęły na konto, może zostać oszukany na spora kwotę.

Przestępcy wybierają zazwyczaj mały sprzęt elektroniczny – smartfony, smartwache itp. – o dużej wartości.

Zakup przedmiotu jest dokonywany z kont niezarejestrowanych, można więc spodziewać się, że podane dane są fałszywe. Oszuści potrafią wysłać dodatkowe wiadomości z prośbami o szybką wysyłkę sprzętu.

Wiadomości o przekazaniu pieniędzy przez PayU są tak dobrze sfałszowane, że nie są oznaczane przez Gmail jako podejrzane mimo wysyłania z innego niż deklarowany adresu.

Przed oszustwem można się uchronić sprawdzając status transakcji bezpośrednio w serwisie Allegro.

Oszustwa polegające na fałszowaniu dokumentów finansowych do opłacenia wcale nie są tak oczywiste do wychwycenia – przekonały się o tym między innymi Facebook i Google, które w ciągu dwóch lat wypłaciły przysyłającej im sfabrykowane faktury osobie ponad 100 mln dolarów.

Nabralibyście się na taką wiadomość od PayU?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet