10.08.2016 13:17

Pijesz piwo pod chmurką? Trafisz na Mapę Zagrożeń

Internetowa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zakończyła fazę testów i od września 2016 będzie dostępna w całej Polsce. Nowoczesne narzędzie udostępnione przez policję wykorzystywane było najczęściej do informowania o spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Pijesz piwo pod chmurką? Trafisz na Mapę Zagrożeń
foto: zrzut ekranu

W trakcie sprawdzania, jak Mapa sprawdzi się w praktyce i jak zostanie przyjęta przez mieszkańców policja otrzymała za jej pośrednictwem tysiące zgłoszeń. W lipcu 2016 mieszkańcy województwa podlaskiego przekazali funkcjonariuszom 2065 zdarzeń, w woj. pomorskim o interwencję proszono mniej niż 2000 razy.

Celem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest umożliwienie prostego i szybkiego zgłaszania zachowań i sytuacji, które mogą zagrażać bądź przeszkadzać mieszkańcom. Naniesienie zdarzenia na Mapę nie jest – przynajmniej na razie – jednoznaczne z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Ze statystyk ujawnionych przez policję wynika, że najczęściej zgłaszanym wykroczeniem było raczenia się piwem pod chmurką.

"

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, drugą grupę stanowiły zgłoszenia związane z przekraczaniem przez kierujących dozwolonej prędkości, a trzecią - nieprawidłowe parkowanie. W zgłoszeniach ze strony społeczeństwa pojawiały się także informacje związane np. z nielegalnymi wysypiskami śmieci, dzikimi kąpieliskami czy niewłaściwym oznakowaniem dróg. "

Przedstawiciele policji cieszą się ponadto, że 43% zgłoszonych informacji udało się zweryfikować pozytywnie. Udostępniając Mapę liczono się z ryzykiem trollowania przez internautów.

"

Była obawa, czy nie będzie zgłoszeń czy to dla żartu, czy nieodpowiedzialnych po to, żeby zakłócić funkcjonowanie Mapy. Tego nie obserwujemy. "

Wśród kategorii zgłoszeń znalazły się między innymi:

  • Akty wandalizmu
  • Bezdomność
  • Miejsca grupowania się małoletnich
  • Nielegalne rajdy samochodowe
  • Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych
  • Niszczenie zieleni
  • Używanie środków odurzających
  • Żebractwo
foto: zrzut ekranu

Ważna z punktu widzenia lokalnych społeczności może się okazać możliwość wskazywania potencjalnie niebezpiecznych miejsc – nieprawidłowo oznakowanych dróg, dzikich kąpielisk, niestrzeżonych przejść przez tory kolejowe czy nielegalnych wysypisk śmieci.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma pełnić ważną rolę w komunikacji pomiędzy społeczeństwem i policją i pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa oraz egzekwowania przestrzegania przepisów. Narzędzie jest cały czas rozwijane – wśród funkcji, które zostały zapowiedziane, znajduje się między innymi doprecyzowanie daty zgłoszenia i możliwość wysłania informacji zwrotnej o skutkach podjętej interwencji.

Dane pochodzące z Mapy mają pomagać w ustalaniu tras patroli policyjnych – osoby spożywające alkohol w miejscach niedozwolonych muszą więc liczyć się z szybkim dostarczeniem do nich mandatów za popełniane wykroczenie.

Być może w przyszłości dane na mapie pozwolą stworzyć polski odpowiednik nawigacji RedZone, wyznaczającej trasę omijającej obszary o podwyższonym ryzyku padnięcia ofiarą przestępstwa.

Czy Mapa Zagrożeń sprawi, że poczujecie się bezpieczniej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet