29.02.2016 11:43

PlaNet zna Ziemię lepiej niż ludzie

Sztuczna Inteligencja pobiła właśnie ludzi w kolejnej konkurencji. Pokażcie systemowi PlaNet zdjęcie, a ten wskaże z dość dużą dokładnością, gdzie zostało wykonane.

PlaNet zna Ziemię lepiej niż ludzie
foto: arXiv:1602.05314v1

Podczas testów przeprowadzonych przez twórców – między innymi pracownika Google – okazało się, że 3,6% analizowanych fotografii zostało przyporządkowanych do obszaru… ulicy. W przypadku 10,1% zdjęć system PlaNet potrafił prawidłowo zidentyfikować miasto, w którym zostało zrobione zdjęcie. 28,4% ujęć zostało przyporządkowanych do odpowiedniego kraju, a 48% do prawidłowego kontynentu.

To wynik lepszy nie tylko od innych programów tego typu, ale także pozostawiający w tyle nawet najbardziej obytych podróżników. Jak tego dowiedziono? Zorganizowano pojedynki pomiędzy systemem PlaNet a doświadczonymi obieżyświatami.

Przeprowadzono 10 starć, z których każde składało się z 5 rund. Uczestnikom pokazywano losowo wybrane zdjęcie z usługi StreetView, po czym proszono o wskazanie lokalizacji, w której zostało ono wykonane. Użyto do tego serwisu geoguessr.com, w którym każdy może się zmierzyć z takim wyzwaniem.

PlaNet wygrał 28 pojedynków. Wrażenie robi przede wszystkim błąd wskazania – system komputerowy mylił się średnio o 1131,7 km, podczas gdy ludzie przestrzeliwali o 2320,75 km. Wynik robi jeszcze większe wrażenie gdy pozna się sposób, w jaki wprowadzano estymacje dokonane przez PlaNet. System podzielił świat na 26 263 komórek, do których przyporządkowywane są badane zdjęcia. Obszary te nie są takich samych rozmiarów – największe miasta na świecie podzielone są na dziesiątki indywidualnych komórek, podczas gdy duża azjatycka część Rosji podzielona jest na dwa obszary.

foto: arXiv:1602.05314v1

Twórcy wprowadzali lokalizację wskazaną jako miejsce zrobienia zdjęcia wybierając współrzędne środka komórki, do której zostało ono przyporządkowane. Żeby wyrównać szanse systemu oraz człowieka, analiza przeprowadzana była na podstawie pierwszego widoku ekranu – podróżnicy pojedynkujący się z systemem PlaNet nie mogli rozglądać się po scenie.

Sztuczna Inteligencja nie korzysta oczywiście z żadnych danych geolokalizacyjnych – analiza przeprowadzana jest tylko i wyłącznie na podstawie zdjęć. W ramach porównania stosowano zdjęcia z Google Street View, jednak system jest też w stanie wskazywać miejsce wykonania zdjęć przedstawiających wnętrza pomieszczeń, zwierzęta, a nawet potrawy.

Efekt taki uzyskano dzięki uczeniu maszynowemu. Systemowi PlaNet pokazano 91 mln zdjęć i wskazano, gdzie zostały one wykonane. Na tej podstawie Sztuczna Inteligencja oceniła dalsze 34 mln fotografii testowych (wszystkie zostały pobrane z internetu, autorzy odrzucili grafiki oraz obrazy związane z porno), za każdym razem zbierając większe doświadczenie i polepszając wyniki.

Im więcej zdjęć zostanie przez system PlaNet przeanalizowanych, tym większa będzie jego dokładność. Dystans pomiędzy Sztuczną Inteligencją a ludźmi będzie się tylko zwiększał.

Jak wypadlibyście w pojedynku z systemem PlaNet?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Google