28.11.2016 16:46

Poczta Polska ostrzega przed e-awizo z wirusem

To nie jest upragniona paczka z prezentem dla najbliższych – przestępcy starają się wykorzystać gorący zakupowy sezon i rozsyłają sfałszowane e-awiza z wirusami.

Poczta Polska ostrzega przed e-awizo z wirusem
foto: materiały prasowe

To kolejna fala ataków na polskich internautów – oszuści starali się już między innymi nabrać Polaków na wiadomość o zablokowaniu możliwości sprzedaży na Allegro oraz przysyłając informacje o zaległościach w opłacaniu faktur Play.

Sfałszowany mail, tak jak w przypadku wiadomości dotyczącej serwisu aukcyjnego, został bardzo starannie przygotowany. Zachowano charakterystyczną dla Poczty Polskiej oprawę graficzną i treść powiadomienia, dodając tylko, że szczegóły dotyczące przesyłki można znaleźć w załączonym pliku PDF.

Przestępcom udało się także sfałszować informacje o nadawcy wiadomości - program pocztowy wyświetla informacje, że e-mail pochodzi z adresu awizo@poczta-polska.pl lub info@poczta-polska.pl.

Jego otwarcie oznacza jednak uruchomienie złośliwego oprogramowania i zainfekowanie komputera. Wirus może szpiegować użytkownika, czyhając na dane logowania do serwisów transakcyjnych banków, bądź na przykład zaszyfrować znajdujące się na dysku komputera pliki i żądać okupu za przywrócenie do nich dostępu.

Sfałszowane e-awizo wygląda tak:

foto: materiały prasowe

Poczta Polska apeluje, żeby nie lekceważyć niebezpieczeństwa:

"

Wiadomość zawiera załącznik PDF, który zawiera złośliwe oprogramowanie. Zalecamy ignorować i usunąć tego typu wiadomość. "

Podczas robienia świątecznych zakupów w internecie należy zachować wzmożoną ostrożność – dotychczasowe ataki pozwalają domniemywać, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo przestępców.

Profesjonalne przegotowanie sfałszowanych wiadomości wskazuje, że przestępcy wzięli na celownik polskich użytkowników – wiadomości ze złośliwym oprogramowaniem nie zostają dostarczane przez przypadek w ramach ogólnoświatowej kampanii.

Otrzymaliście już w tym roku fałszywe powiadomienie z wirusem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet