11.02.2019 14:38

Polski „Netflix dla teatrów” pokaże w Walentynki sztukę autora „Mistrza i Małgorzaty”

Założona przez Borysa Szyca platforma #TheMuBa, pozwalająca oglądać na żywo spektakle z polskich teatrów, w Walentynki pokaże „Psie serce” z repertuaru Teatru Współczesnego. Borys zaprasza Czytelników Antyradio.pl do oglądania transmisji i obiecuje zdradzić podczas niej tajemnice aktorskiej alkowy.

Psie serce na #TheMuBa
foto: Magda Hueckel

Netflix streamuje filmy, #TheMuBa (nazwa to połączenie pierwszych sylab słów Theatre, Music, Balet) proponuje emocje z wyższej półki – dzięki polskiej platformie można obejrzeć na żywo przedstawienia z polskich teatrów.

14 lutego 2019 roku obejrzeć można będzie „Psie serce”, wystawiane przez Teatr Współczesny – macierzystą scenę Borysa Szyca. To sztuka na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa, autora „Mistrza i Malgorzaty”.

"

Historia sztuki „Psie serce” Michaiła Bułhakowa dzieje się w Moskwie 1925 roku. Świat, który staje w dobie nadchodzącego stalinizmu, widziany jest oczami bezdomnego psa. Profesor Preobrażeński prowadzi eksperymenty naukowe w poszukiwaniu sposobów odmładzania ludzkiego organizmu. Pies zostaje poddany eksperymentalnemu przeszczepowi, który przynosi nieoczekiwane skutki. To zdarzenie rodem z science fiction, staje się dla autora pretekstem do niezwykle przenikliwej, gorzkiej diagnozy świata stworzonego przez rewolucyjną ideologię. Wielowarstwowość utworu zmusza do stawiania uniwersalnych pytań o wartości i porządek świata, szczególnie aktualnych gdy świat, mówiąc za Szekspirem, wypadł z formy. "

Google Arts&Culture Stulecie polskiej sztuki
Google Arts&Culture Stulecie polskiej sztuki
Przeczytaj także Google Arts&Culture stworzyło wystawę „Stulecie polskiej sztuki”

Teatr na żywo w internecie - przedstawienia na platformie #TheMuBa

Podczas relacji na żywo na platformie #TheMuBa można będzie zobaczyć nawet więcej, niż gdyby odwiedziło się teatr – można liczyć na poprzedzający wydarzenie wywiad z wcielającym się w rolę psa Borysem Szycem, a podczas przerwy kamera zapuści się tam, gdzie wzrok widzów zazwyczaj nie sięga – do garderoby.

Transmisję z przedstawienia można będzie obejrzeć na stronie #TheMuBa oraz w 44 kinach Helios 14 lutego 2019 od godz. 19:00. Na 12 lutego 2019 zaplanowano sesję pytań i odpowiedzi #AMATheMuBa – o godz. 18:00 Borys Szyc oprowadzi na Facebooku po kulisach teatru i opowie o technicznej realizacji transmisji.

"

Na internetowej platformie TheMuBa.com będzie można zobaczyć transmisję spektaklu z Teatru Współczesnego w Warszawie w cenie 29,90 zł. Internauci mają dostęp do materiału LIVE przez 72h liczone od godz. 19:00 czasu polskiego w czwartek 14.02.2019. Cena biletu w sieci kin Helios wynosi od 31 zł. "

Borys Szyc opowiada Czytelnikom Antyradio.pl o oglądaniu spektakli na żywo na #TheMuBa

W imieniu Czytelników Antyradio.pl zadaliśmy Borysowi Szycowi kilka pytań, by upewnić się, że naprawdę warto wybrać się na internetowy spektakl. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

- Jak oglądanie spektaklu na żywo w internecie ma się do wizyty w teatrze?

"

To światy uzupełniające się. Nigdy to nie będzie przeniesienie 1:1. Przez internet nie poczujemy miękkości fotela teatralnego czy specyficznego zapachu panującego na scenie. Ale z drugiej strony oglądając sztukę w teatrze widzimy ją tylko z naszego miejsca. W internecie realizujemy obraz z kilku kamer, są zbliżenia na twarz aktorów, dalsze kadry. Stąd oglądaniem w internecie możemy zachęcić do odwiedzenia teatru stacjonarnego i na odwrót - będąc w teatrze stacjonarnym będziemy chcieli zobaczyć tę samą sztukę z innej perspektywy. "

- Co zostanie pokazane w przerwie, podczas wizyty w w garderobie? Jakie tajemnice aktorów zostaną zdradzone?

"

Nie chcemy odzierać teatru z wszelkich tajemnic, ale uchylimy trochę rąbka tajemnicy. Jedna z kamer na backstage będzie umiejscowiona tam, gdzie wchodzę/wychodzę na scenę, widać kulisy, aktorów poza sceną czekających na wejście. W trakcie przerwy druga kamera zagości w mojej garderobie, więc będzie na pewno widać ile fizycznej pracy potrzeba, abym wcielił się z psa w człowieka i na odwrót, opowiem co robi aktor w przerwie, czy potrzebuję nałożyć ponownie makijaż, skupić się i wyciszyć czy wręcz przeciwnie - mogę rozmawiać z widzami transmisji i odpowiadać na ich pytania. "

- Dlaczego warto spędzić Walentynki oglądając spektakl „Psie serce”?

"

Przygotowaliśmy alternatywę. Nie każdy bowiem chce lub ma możliwość oglądania komedii romantycznych czy wyjść na uroczystą kolację. Szczególnie Polacy mieszkający za granicą mają rzadki kontakt z kulturą i sztuką w języku polskim. A nasza wersja LIVE lub późniejsze odtworzenia VOD dają im namiastkę uczestnictwa w kulturze i bycia na bieżąco. "

Platforma #TheMuBa działa od 2018 roku – można na niej oglądać spektakle na żywo oraz wracać do już zarejestrowanych przedstawień.

Co zazwyczaj oglądacie w internecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet