11.04.2019 11:54

Popularny polski youtuber skazany za rasizm

Szymon K., znany w internecie pod pseudonimem IsAmUxPompa, usłyszał wyrok sądu w sprawie publicznego znieważania grupy ludności pochodzenia romskiego. Słowa, za które został ukarane, zostały wypowiedziane na YouTubie.

IsAmUxPompa
foto: kadr z wideo

IsAmUxPompa zdobył ponad 2 mln fanów w serwisie YouTube – jego głównymi widzami są dzieci i młodzież.

Treści zamieszczane przez youtubera przeznaczone są, jak sam zastrzega, dla osób z ukończonym 16. rokiem życia – wśród ostatnich publikacji znaleźć można relacje z walk w Fame MMA oraz filmy z grania w Resident Evil 2.

Sąd nie zajmował się filmami dostępnymi na kanale IsAmUxPompa – przyjrzał się wypowiedzi, która została zamieszczona w serwisie YouTube przez osobę trzeciej. Szymon K. przedstawia na niej rasistowskie przekonania o Cyganach i Bułgarach, zostały ostatecznie uznane za mowę nienawiści.

Słowa, za które IsAmUxPompa został ukarany przed sąd, prezentowaliśmy rok temu, pisząc o zainteresowaniu prokuratury youtuberem.

IsAmUxPompa
IsAmUxPompa
Przeczytaj także Youtuber IsAmUxPompa trafił przed sąd za mowę nienawiści

IsAmUxPompa ukarany przez sąd za rasistowską wypowiedź

O wyroku dla Szymona K. poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań  Rasistowskich i Ksenofobicznych. Youtuber wyraził podczas procesu skruchę i został ukarany przez sąd grzywną – jej wysokości nie podano do publicznej wiadomości.

Poinformowano za to, że łagodne orzeczenie ma być ostrzeżeniem dla youtubera i że jeśli sytuacja się powtórzy, to Szymon K. nie będzie mógł już liczyć na przychylność sędziego.

"

Nasz Ośrodek od roku monitoruje na bieżąco aktywność tego youtubera. Jeśli rasistowskie zachowanie się powtórzy zawiadomimy o tym natychmiast poznańską prokuraturę. Mamy nadzieję że pan Szymon wyciągnie wnioski z tej lekcji, bo kolejny wyrok mógłby zakończyć się nawet karą pozbawienia wolności. "

Zobacz także: >> Ile naprawdę zarabiają polscy youtuberzy? <<

Ośrodek poinformował przy okazji, że dokładnie przygląda się działalności youtubera i jest gotowe do złożenia zawiadomienia do prokuratury, jeśli usłyszy mowę nienawiści.

Popieracie działania Ośrodka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet