18.07.2016 16:32

Portal mediów narodowych ma być wielki jak Onet i WP

Media narodowe mają podbić internet – pojawił się plan stworzenia witryny, który zasięgiem będzie konkurował z największymi polskimi portalami, przyciągającymi miesięcznie po niemal 20 mln użytkowników.

Portal mediów narodowych ma być wielki jak Onet i WP
foto: kadr z wideo

Taka przynajmniej jest wola polityczna zawiązującej się właśnie Rady Mediów Narodowych. Krzysztof Czabański – twórca ustawy o opłacie abonamentowej, która miała zastąpić abonament RTV – wprost pokazuje, w rzędzie z jakimi portalami chcą widzieć się narodowe media:

"

W tej chwili chodzi o stworzenie portalu mediów narodowych po to, żeby obok Wirtualnej Polski i Onetu pojawił się duży gracz. W moim przekonaniu takim graczem może być portal mediów narodowych. "

Miałby on powstać dzięki połączonym siłom Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Zadanie nie będzie jednak łatwe – wymienione podmioty to absolutna polska czołówka, pozostawiająca daleko w tyle konkurencje.

Co miesiąc strony Onetu i Wirtualnej Polski odwiedza po niemal 20 mln osób. Serwis Telewizji Polskiej może liczyć na 10% tej poczytności.

Czabański zauważył ponadto, że Rada Mediów Narodowych nie ma co prawda inicjatywy ustawodawczej, ale w jej skład wchodzą posłowie, którzy postanowienia mogliby przekazywać swoim klubom parlamentarnym.

Celem nadrzędnym jest budowie siły i zasięgu mediów – pomóc ma tutaj efekt synergii, powstały dzięki zaciśnięciu współpracy pomiędzy poszczególnymi mediami narodowymi, czyli telewizją i radiem.

Internetowy portal mediów narodowych ma pełnić według wizji Rady taką samą funkcję, jaką mają dziś media publiczne – informować o wydarzeniach z punktu widzenia partii rządzącej.

Inwestycje już się zaczęły – Telewizja Polska zamówiła za 23,5 mln zł wyposażenie studia transmisyjnego zdolnego do produkowania materiałów wideo w rozdzielczości 4K, 8K i 16K. Zadeklarowała jednak przy tym, że nie będą one wykorzystywane w nowym kanale TV, lecz trafiały bezpośrednio do internetu.

Jaką domenę proponujecie dla portalu mediów narodowych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet