01.08.2017 10:58

Powstanie Warszawskie na żywo na Twitterze

Strzał za strzałem, zryw za zrywem, śmierć za śmiercią – o każdym wydarzeniu z walki o wyzwolenie stolicy dowiecie się dokładnie w chwili, gdy miało ono miejsce 73 lata temu.

Powstanie Warszawskie na żywo na Twitterze
foto: materiały prasowe

„63 Dni Chwały” – tak często opisuje się w skrócie walkę powstańców o wyswobodzenie Warszawy. Mało kto jednak zna szczegółową historię walk oraz ogrom osobistych tragedii, jakie spotykały powstańców.

Prowadzona po raz trzeci akcja pokazywania szczegółowej kroniki Powstania Warszawskiego ma z zadanie przybliżyć nam prawdziwy charakter zrywu – jego wzniosłe i patriotyczne momenty, chwile triumfu oraz nieuchronne śmierci młodych bohaterów.

Autorki akcji (biorące w niej udział na zasadach wolontariatu) przygotowały tysiące wpisów, wytrwale przeszukując dostępne archiwa i zbierając materiały zdjęciowe. W efekcie niektóre wydarzenia relacjonowane są co do minuty, będąc okazją zarówno do dumy, jak i żałoby.

Powstanie Warszawskie na żywo już się zaczęło – na Twitterze można śledzić drogę rozkazu wyznaczającego godzinę „W”.

Przebieg stołecznego zrywu można śledzić pod adresem @pw1944.

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do dzielenia się swoimi zasobami na Twitterze:

"

 31 lipca i 1 sierpnia na Twitterze będziemy prowadzić akcję upamiętniającą Powstanie. Pod hasztagiem #OTymPamiętaMY przypominamy o osobach, miejscach i wydarzeniach walczącej Warszawy oraz mobilizujemy innych użytkowników Twittera do włączenia się i pokazania wraz z nami, że wydarzenia sierpnia i września 1944 roku wciąż są nam bliskie. Zachęcamy do udostępniania swoich wspomnień, zdjęć, miejsc, historii związanych z Powstaniem Warszawskim, które w sposób szczególny wspominamy i które cenimy. Chcemy, by pamięć o Powstańcach i ich walce wciąż była żywa. "

W stolicy tradycyjnie o godz. 17.00 zawyją syreny, a warszawiacy rzucą wszystko i spędzą minutę w milczącej zadumie.

W Powstaniu Warszawskim poległo (lub zaginęło) 16 000 walczących, 20 000 zostało rannych, 15 000 ujęto do niewoli. Najwyższą cenę za wolnościowy zryw zapłaciło między 150 000 a 200 000 cywilnych mieszkańców stolicy. W odwecie za zryw wolnościowy Niemcy systematycznie wyburzyli większość lewobrzeżnej Warszawy, pozostawiając miasto ruin.

Twoim zdaniem wybuch Powstania Warszawskiego był uzasadniony?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet