17.03.2017 12:46

Premiery muzyczne w Spotify tylko dla płacących abonament

Największe wytwórnie muzyczne nie chcą, żeby Spotify umożliwiało słuchanie za darmo premierowych albumów – nowinki mają być dostępne tylko dla osób opłacających subskrypcję. 

Premiery muzyczne w Spotify tylko dla płacących abonament
foto: downloadsource.fr, CC BY 2.0

Takie warunki dotyczące kontynuowania współpracy miały postawić serwisowi streamingowemu Universal, Sony i Warner. Ich produkcje stanowią lwią część dostępnych w katalogu Spotify utworów. Idea prezentowania muzyki za darmo nie spodobała się wytwórniom, gdy serwis zaczął przyciągać miliony użytkowników.

Rozwiązaniem tego problemu ma być udostępnianie ważnych muzycznych premier tylko osobom, które za dostęp do muzyki płacą. W ten sposób wytwórnie próbują bronić swoich interesów – jeśli ktoś jest zainteresowany twórczością danego artysty, będzie musiał zapłacić, żeby się z nią zapoznać na bieżąco.

Nie wiadomo, jak długo nowe albumy miałyby być niedostępne dla użytkowników korzystających z darmowej wersji Spotify. Porozumienie nie zostało jeszcze podpisane, ale serwis może ugiąć się przed wytwórniami, żeby móc dalej oferować ich produkcje. Spotify pracuje nad odnowieniem umów z wielką trójką.

Serwis ma już 50 mln płacących użytkowników, a z corocznych raportów wynika, że przekazuje artystom ponad 1,6 mld euro. Spotify, mimo kilkuletniej działalności, nie stało się jeszcze dochodowe – polepszenie wskaźników finansowych wskazywane jest jako powód przesunięcia przeprowadzania publicznej emisji akcji z 2017 na 2018 rok.

Zwiększenie przychodów nie będzie możliwe, jeśli z zasobów serwisu zniknie duża część utworów. Ponadto nowa umowa z wytwórniami może być dla Spotify korzystna finansowo, jako że może przekonać część użytkowników korzystających z serwisu za darmo do zapłacenia za dostęp do najnowszej muzyki.

Kolejnym atutem, mogącym przekonać melomanów do wykupienia subskrypcji, jest oferowanie muzyki w bezstratnym formacie – pierwsze zaproszenia do wykupienia usługi trafiły już do użytkowników.

Z jakiej wersji Spotify korzystacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet