16.04.2019 10:42

Rafonix skazany za pobicie niepełnosprawnego podczas transmisji. Więzienie w zawieszeniu, zadośćuczynienie oraz publiczne przeprosiny

Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim rozpatrzył sprawę patostreamera Rafoniksa, który relacjonował na żywo „polowanie” na młodego mężczyznę po tym. Marcin K. usłyszał wyrok roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Rafonix
foto: kadr z wideo

Wykop nie przepada za patostreamerami – jeden z użytkowników portalu wyśledził, gdzie mieszka Rafonix i zrobił mu zdjęcie. Marcinowi K. nie spodobało się upublicznienie jego adresu, nagrał więc relację, jak ze znajomymi krążył po mieście, szukając młodego mężczyzny – a gdy go w końcu znajduje, uderza go pięścią w twarz.

Zapis poszukiwań oraz samego ataku pokazywany był na żywo na Instagramie – po fakcie Rafonix usunął wideo, argumentując to obawą przed skasowaniem konta za nieodpowiednie treści. W sieci jednak nic nie ginie, a sprawą zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, oferując pobitemu pomoc prawną.

W rezultacie sprawa trafiła do prokuratury i do sądu, który po zapoznaniu się z materiałem dowodowym wydał nieprawomocny jeszcze wyrok roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Rafonix
Rafonix
Przeczytaj także Patostreamer Rafonix odpowie przed sądem za pobicie niepełnosprawnego mężczyzny

Rafonix skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata

Sędzia Renata Folkman nie miała wątpliwości, że Rafonix popełnił przestępstwo:

"

Czyn nosił znamiona chuligańskiego, ponadto z nieznanej przyczyny rości sobie pan prawo do wpływania na opinię publiczną i stwierdzania, że miał pan prawo uderzyć pokrzywdzonego. Chcę panu uświadomić, że nawet jeśli miał pan pretensje do pokrzywdzonego to takie sprawy załatwia się drogą prawną. Natomiast to, co pan zrobił to samosąd. "

Rafonix został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata – przez cały ten okres będzie znajdować się pod nadzorem kuratora i jeśli dopuści się naruszenia prawa, trafi za kratki.

Patostreamer ma ponadto zapłacić grzywnę w wysokości 4000 zł, zadośćuczynienie dla pobitego wynoszące 2000 zł oraz pokryć koszta procesu.

Zobacz także: >> Ile zarabiają polscy patostreamerzy? <<

Sąd zobowiązał także Rafoniksa do publicznego przeproszenia poszkodowanego – patostreamer ma je zamieścić na Instagramie i YouTubie i utrzymywać przez minimum 3 miesiące.

Sprawiedliwy wyrok?

Tagi: Internet