17.11.2017 14:11

Regionalny System Ostrzegania będzie od teraz przestrzegał o cyberzagrożeniach

System do tej pory używany był głównie przez osoby, które chciały bronić się przed powodziami, pożarami i innymi klęskami naturalnymi. Teraz oferta programu zostanie rozszerzona o ochronę danych cyfrowych.

Regionalny System Ostrzegania będzie od teraz przestrzegał o cyberzagrożeniach
foto: materiały prasowe

Jak donosi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, od teraz RSO będzie informowało użytkowników o potencjalnych zagrożeniach ze strony cyberprzestępców. Komunikaty przygotowywane będą przez MSWiA we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Dyrektorem Naukowej i Akademickiej Instytutu Badawczego.

Właśnie te powiadomienia od Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowe będą dołączane do newsów, o których informować będzie mobilna aplikacja Regionalnego Systemu Ostrzegawczego. Oprócz tego Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa będzie dostarczać poradniki dotyczące ochrony przed najpopularniejszymi zagrożeniami. Przypominać będą te, które obecnie publikowane są w RSO w celu ograniczenia zatruć tlenkiem węgla.

Dostępny już nawet jest pierwszy komunikat dotyczący cyberzagrożeń. Mówi on o potencjalnych usterkach Microsoftu, a konkretnie pakietów Office, a także przypomina by regularnie aktualizować swój program za pośrednictwem Microsoft Update.

skrin RSO

W komunikacie widoczny jest nieaktywny link do stron Microsoftu, co informuje nas o tym, że MSWiA przestrzega przed podatnością CVE-2017-11882. Ta zaś pozwala na zdalne wykonanie kodu z uprawnieniami bieżącego użytkownika po uruchomieniu w pakiecie lub WordPadzie odpowiednio spreparowanego pliku. To coś, czego raczej byście nie chcieli. 

Nowa, zaktualizowana wersja mobilnej aplikacji RSO dostępna jest na telefony z systemem Android, iOS oraz Windows Phone.

Kamil Kacperski
Tagi: News Internet