30.11.2018 15:57

Seriale z YouTube Premium będą dostępne za darmo

YouTube zmienia strategię promowania swoich oryginalnych seriali i treści – od 2019 roku materiały dostępne do tej pory tylko w płatnym YouTube Premium będzie można oglądać zupełnie za darmo.

YouTube na tablecie
foto: Esther Vargas, CC BY-SA 2.0

YouTube nie zamierza przyglądać się bezczynnie coraz większej popularności płatnych serwisów VoD – skoro Netflix jest w stanie przyciągać miliony użytkowników płacących za dostęp do kręconych przez platformę seriali (w tym na przykład do polskiego „1983”), to należący do Google serwis także chciałby uszczknąć kawał tego tortu.

W ten sposób powstać YouTube Red (zastąpiony ostatecznie YouTube Premium), w którym subskrybenci mogli oglądać treści niedostępne w darmowej wersji strony. Były to w większości produkcje najpopularniejszych twórców, z czasem pojawiły się jednak także pełnoprawne seriale – na przykład „Cobra Kai”, wykorzystujący wątki z oryginalnego „Karate Kid”.

YouTube zorientował się, że zagrożenie pozycji Netfliksa leży obecnie poza jego możliwościami, postanowił więc skupić się na tym, co umie najlepiej – pokazywać filmy za darmo w zamian za karmienie oglądających reklamami.

YouTube odda seriale w zamian za oglądanie reklam

Internetowy gigant zapowiedział właśnie, że będzie pokazywać całe bloki reklamowe, składające się z dwóch spotów zamiast jednego – będą one pojawiać się przed treściami, tak by zminimalizować ryzyko przerwania odtwarzania filmu reklamą w połowie seansu. YouTube zapowiedział także, że w zamian za obejrzenie reklam można na nim liczyć na seanse z pełnymi kinowymi filmami – na przykład pierwszym „Terminatorem”.

Być może mechanizm grupowania reklam powstał z myślą o treściach oryginalnych YouTube’a – serwis zapowiedział właśnie, że zamierza udostępnić swoje dzieła za darmo, poczynając od 2019 roku.

"

W 2019 roku zamierzamy kontynuować w nasze seriale, przy okazji koncentrując się na udostępnieniu YouTube Originals z reklamami, żeby odpowiedzieć na rosnące potrzeby fanów z całego świata. Następna faza naszej strategii poszerzy grupę odbiorców treści YouTube Originals i zapewni reklamodawcom niesamowite treści oglądane przez generację YouTube. "

Google nie podał jeszcze, czy materiały YouTube Originals będą dostępne w zamian za oglądanie reklam na całym świecie, czy tylko na wybranych rynkach.

Który płatny serwis VoD oglądacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet