18.08.2016 12:40

Serwer NSA padł, winna „zła pogoda”

NSA znalazła się na celowniku hakerów, którzy włamali się na komputery agencji i wykradli narzędzia używane do szpiegowania w internecie. Jak się jednak okazało, kłopoty z działaniem strony internetowej nie mają według NSA żadnego związku z atakami. Winna jest burza.

Serwer NSA padł, winna „zła pogoda”
foot: materiały prasowe

W oficjalnym komunikacie agencja podała jako przyczynę zniknięcia jej witryny z internetu „złą pogodę”.

Internauci i specjaliści zdają się jednak nie dawać tym tłumaczeniom wiary. Według nich bardziej prawdopodobne jest, że agencja zareagowała na ataki samodzielnie odłączając witrynę (i wewnętrzną infrastrukturę) od zasobów sieci.

Informacje o braku dostępu do strony NSA pojawiły się w dzień po ogłoszeniu przez hakerów wykradzenia z kojarzonego z agencją zespołu Equation Group narzędzi mających służyć do ataków na różne systemy i cele.

Podejrzewa się, że członkowie grupy stworzyli wirus Stuxnet, użyty do sabotażu irańskiego programu atomowego. USA przyznały nawet, że rozważał „cyberwojnę” z tym krajem.

W internecie pokazano próbkę wykradzionych z komputerów NSA plików, cała zawartość została wystawiona na licytacji przez Shadow Brokers – dostęp do ściśle tajnej zawartości otrzymają kupcy, którzy wpłacą na wskazane konto najwyższą sumę w Bitcoinach. Przekazane środki nie będą zwracane.

Zdaniem Edwarda Snowdena – byłego współpracownika NSA, który zdradził światu mechanizmy szpiegowania obywateli przez agencję – opublikowanie materiałów mogło być działaniem rosyjskich służb specjalnych, mające być demonstracją siły i ostrzegające przed prowadzeniem przez USA działań hakerskich w jej strefie wpływów.

Brak możliwości dostępu do strony WWW kojarzony był przez specjalistów z możliwym atakiem typu DDoS (zablokowaniem działania serwera przez wysyłanie mu zbyt dużej liczby żądań) lub prowadzeniem wewnętrznego śledztwa przez agencję i chęcią zabezpieczenia potencjalnych śladów.

NSA nie uściśliła, o jakie „kłopoty techniczne” chodziło.

Uwierzyliście, że serwis NSA przestał działać z powodu „złej pogody”?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet