26.05.2017 12:36

Sklepy internetowe wciąż pełne klauzul niedozwolonych

W 2016 roku polskie sądy dopatrzyły się 400 przypadków stosowania przez sklepy internetowe klauzul niedozwolonych. Czego nielegalnie próbują zabronić nam sprzedawcy i jak sobie z tym poradzić?

Sklepy internetowe wciąż pełne klauzul niedozwolonych
foto: Intel Free Press, CC BY 2.0

Nie zawsze niezgodne z prawem sformułowania w regulaminie wynikają ze złej woli sprzedawców – część z nich pojawia się, gdyż sklepy chcąc zabezpieczyć się przed nieodpowiedzialnymi kupującymi bądź też starają się uniknąć kłopotów finansowych związanych na przykład z podaniem błędnej ceny produktu.

Gdyby nie odpowiednie zapisy w regulaminie, jedne z największych polskich internetowych sklepów z elektroniką poszedłby z torbami – po tym, jak laptop do gier warty 8000 zł oferowany był za 10 zł za sztukę zamówienia zdążyło zrobić tysiące osób. Do zrealizowania transakcji jednak nie doszło – sklep został uratowany przez klauzule wpisane w regulamin.

Zdarza się jednak, że próbując zabezpieczyć swoje interesy sprzedawcy sięgają po zapisy, które są niezgodne z polskim prawem.

W sklepach internetowych najczęściej spotyka się zastrzeżenia co do możliwości zwrotu towaru i odstąpienia od zawartej umowy – sprzedawcy odmawiają przyjęcia produktu, jeśli nie jest on oryginalnie zapakowany lub był używany. To jest klauzula niedozwolona.

Często spotykane są także informacje o tym, że sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia w dostawie – taki zapis w regulaminie sklepu także nie powinien występować.

Jeśli zauważymy w regulaminie sklepu zapis, który naszym zdaniem jest krzywdzący i nie powinien się tam znaleźć – sprawę należy zgłosić do Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rolą UOKiK jest pilnowanie, żeby działające w naszym kraju sklepy przestrzegały chroniących kupujących praw.

Urząd przypomina co jakiś czas, jakie prawa mają kupujący oraz zapewnia, że obowiązują one także w przypadku wyprzedaży i towarów przecenionych. Robiący zakupy klient ma prawo do:

  • prawdziwej informacji o wysokości obniżki - sztuczne podwyższanie ceny wyjściowej i obniżanie jej do poziomu zbliżonego do regularnej to niezgodna z prawem praktyka handlowa. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie ceny obowiązywały tydzień-dwa wcześniej
  • zakupu towaru w korzystniejszej cenie – jeśli cena produktu podawana jest w różnej wysokości w różnych miejscach (w koszyku lub przy kasie jest wyższa niż deklarowana na metce czy w opisie), klienta obowiązuje ta niższa
  • zwrotu zakupów internetowych bez podania przyczyny w ciągu 14 dni – po przekazaniu sprzedawcy wypełnionego oświadczenia o odstąpieniu od umowy jest on zobowiązany do zwrotu opłat za produkt oraz wysyłkę. W sklepie stacjonarnym zasady zwrotów ustalane są przez sprzedawcę
  • reklamacji wadliwego towaru – w przeciągu 2 lat od zakupu można żądać naprawy lub wymiany produktu, starać się o obniżenie ceny, a nawet – jeśli wada jest istotna – odstąpić od umowy. Odpowiednie formularze można znaleźć na stronie UOKiK
  • zrealizowania transakcji w zagranicznym sklepie internetowym – odmówić wysyłki produktu przedsiębiorcy mogą tylko w uzasadnionych przypadkach. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić koszty związane z wysyłką i dostarczeniem towaru
  • bezpłatnej pomocy dla konsumentów – jeśli zakupiony towar lub przebieg transakcji sprawia problemy, można zadzwonić na infolinię 801 440 220 lub napisać wiadomość na adres porady@dlakonsumentow.pl

Jeśli Urząd stwierdzi nieprawidłowości, może nałożyć na sklep karę finansową sięgającą nawet 10% przychodów z poprzedniego roku.

Czytacie regulaminy sklepów internetowych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Internet