31.08.2018 12:39

Snapchat, Foursquare i The Weather Channel pokazywały Nowy Jork jako „Żydopolis”

Akt wandalizmu na mapach dostarczanych przez Mapbox sprawił, że wiele znanych serwisów i aplikacji zaczęło pokazywać Nowy Jork jako „Jewtropolis”. W sieci zawrzało.

Nowy Jork jako Jewtropolis
foto: zrzut ekranu

Mapbox, spółka powstała w 2010 roku, dostarcza mapy do wielu komercyjnych odbiorców. Wśród klientów znajduje się między innymi Snapchat, Foursquare, Evernote, Zillow, The Weather Channel, Citibike czy Streeteasy – aplikacje i strony popularne w USA.

Dostawca polega przede wszystkim na danych pochodzących z OpenStreetMap, otwartego projektu, w którym każdy zarejestrowany użytkownik może dokonywać poprawek. Najprawdopodobniej to właśnie w tym serwisie działał wandal.

Głównym podejrzanym jest internauta o pseudonimie MedwedianPresident, który w pierwszym tygodniu sierpnia 2018 dokonał edycji oznaczonych jako mało znaczące zmiany. W rzeczywistości zmienił na przykład nazwy ulic w Nowym Jorku na Ku Klux Klan Highway, Pedophile Bridge, Zionist Cannibal Drive i Adolf Hitler Memorial Tunnel.

Podobne „żarty” wprowadził na mapę Londynu, w którym umieścił Adolf Hitler Boulevard, Donald Trump Avenue oraz Fuck Road.

Nowy Jork przemianowany na mapach na „Jewtropolis”

Zmiany zostały błyskawicznie zablokowane przez innych użytkowników, a konto trolla zostało zablokowane. Wprowadzone przez niego zmiany nie pokazały się na OpenStreetMap – w jaki sposób zostały zaimportowane przez Mapbox (o ile źródłem błędu było OSM), na razie nie wiadomo.

Snapchat natychmiast po powiadomieniu zwrócił się do Mapboksa o naprawienie błędu:

"

Mapy Snapa polegają na zewnętrznych danych, które niestety padły ofiarą wandalizmu. Pracujemy z naszym partnerem Mapboksem nad natychmiastową naprawą sytuacji. "

Dostawca mapy szybko uporał się z problemem i Nowy Jork wrócił do swojej zwyczajowej nazwy:

"

Mapbox nie toleruje mowy nienawiści ani złośliwych zmian wprowadzanych do naszych map. Nazwa „Nowy Jork” padła ofiarą wandalizmu. W ciągu godziny nasz zespół odkrył i usunął zmiany. Sprawca próbował zmienić nazwy także innych obiektów, nasz zespół do spraw bezpieczeństwa zapewnia, że żadna z nich nie zakończyła się sukcesem. "

W świecie powszechnie panującej poprawności politycznej Mapbox może znaleźć się w sporych tarapatach, jeśli ktoś oskarży usługę o antysemityzm lub zażąda odszkodowania za straty moralne wynikające z zobaczenia na mapie Nowego Jorku ze zmienioną nazwą.

Natrafiliście kiedyś na tak przerobione mapy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet