20.07.2016 09:47

Spis terrorystów do kupienia w internecie

World-Check – baza danych używana przez ponad 300 rządów, agencji i instytucji finansowych na świecie – została wykradziona i wystawiona na sprzedaż. Zawiera niemal 2,5 mln wpisów o 76 000 osób podejrzewanych o związki z terroryzmem.

Spis terrorystów do kupienia w internecie
foto: materiały prasowe

Jeśli zamierzacie sprawdzić, czy nie powinniście obawiać się Waszych sąsiadów, musicie przygotować się na spory wydatek. Baza danych została wyceniona „promocyjnie” na 3,5 Bitcoina – co w przeliczeniu na naszą walutę daje prawie 9 400 złotych.

Dla poważnych zainteresowanych kwota będzie jednak bardzo atrakcyjna – za legalny dostęp do World-Check trzeba zapewne zapłacić dużo więcej. Potencjalnymi kupcami mogą być sami terroryści, chcący sprawdzić jakimi informacjami na ich temat dysponują agencje.

Do sieci mogło wyciec kilka różnych wersji bazy danych – w informacjach podsumowujących zawartość podawanych przez różnych sprzedających liczba rekordów (wpisów) waha się pomiędzy 2,24 a 2,4 mln. Według udostępnionych informacji, jeden z oferowanych plików (zajmujący 600 MB) zawiera wpisy z 2014 roku.

foto: zrzut ekranu

Co znajduje się w bazie danych? Stworzone przez agencję Reuters zestawienie oferuje spis osób, których nazwiska zostały połączone z działaniami terrorystycznymi na podstawie białego wywiadu (analizy ogólnodostępnych danych), śledztw dziennikarskich, wycieków informacji oraz danych wykradzionych i udostępnionych przez hakerów.

W oferowanej bazie znajduje się 76 890 danych osób podejrzewanych o związek z organizacjami terrorystycznymi. Warto mieć na uwadze, że część nazwisk mogła znaleźć się na liście niesłusznie, ze względu na zwykły, przypadkowy kontakt z niebezpieczną osobą.

Agencje rządowe traktują World-Check jako uzupełnienie własnych informacji. Z bazy danych korzystają także instytucje finansowe i kancelarie prawnicze.

Raport tworzony jest przez ponad 350 specjalistów pracujących w 11 biurach na 5 kontynentach. Oprócz profili osób mogących mieć powiązania z organizacjami terrorystycznymi opisuje także podejrzanych o korupcję w polityce oraz osoby mogące przeprowadzać nielegalne transakcje finansowe.

Kogo chcielibyście sprawdzić w takiej bazie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet