01.02.2018 12:25

Sprawdź, kto i dlaczego śledzi Cię w internecie

Oddajcie prywatność – tak nazywa się strona pozwalające sprawdzić, które witryny internetowe i usługi, z których korzystamy, śledzą każdy nas ruch w sieci i co robią z pozyskanymi w ten sposób danymi.

Sprawdź, kto i dlaczego śledzi Cię w internecie
foto: Mike MacKenzie, CC BY 2.0

Jeśli coś jest za darmo, to Ty jesteś produktem – tę maksymę zna niby każdy, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak daleko mogą posunąć się w inwigilowaniu użytkowników najpopularniejsze serwisy.

Facebook na przykład potrafi śledzić nie tylko to, co użytkownicy robią online, lecz także gdzie przebywają w prawdziwym świecie i oferować te dane reklamodawcom. Google, którego mottem jest „nie wyrządzać zła”, udostępniło użytkownikom stronę, na której mogą sprawdzić archiwum informacji na swój temat – na przykład, jaką aplikację mieli uruchomioną na telefonie o danej godzinie wybranego dnia z ostatnich lat i gdzie wtedy przebywali.

O ogromie danych gromadzonych przez serwisy i aplikacje świadczy eksperyment dziennikarki, która poprosiła Tindera o udostępnienie wszystkich wiadomości na jej temat zgromadzonych przez aplikację. Odpowiedź liczyła 800 stron.

Oddajcie nam prywatność – cała prawda o inwigilacji

Witryna www.bringingprivacyback.com została stworzona przez Polaków, głównie inżynierów i kryptologów. Zaczęli oni sięgać tam, gdzie zazwyczaj nie zapuszczają się przeciętni użytkownicy – do regulaminów i zasad korzystania z usług – i odnajdywać w nich zapisy umożliwiające gromadzenie danych osobowych.

Tak o swoim dziele mówią twórcy witryny:

"

Każdego dnia firmy, którym oddaliśmy naszą prywatność, gromadzą informacje na nasz temat - czytają nasze wiadomości tekstowe, e-maile, oglądają nasze zdjęcia, śledzą każdy krok. Sami im na to pozwoliliśmy, akceptując regulaminy różnego typu aplikacji czy platform internetowych. Oddaliśmy im naszą prywatność, bo daliśmy sobie wmówić, że nie mamy innego wyjścia. Ale to nieprawda. "

Po wejściu na stronę wystarczy wybrać interesującą nas witrynę, usługę lub aplikację, żeby otrzymać wyróżniony fragment zapisów jasno pokazujący, jakie dane na nasz temat są przez dane medium zbierane. W miarę możliwości publikowane są także informacje o sposobie ich wykorzystywania oraz gwarancjach (lub ich braku) bezpieczeństwa składanych przez przedsiębiorstwa.

Wyszukiwarka podaje także informacje o odkrytych lukach bezpieczeństwa oraz potwierdzonych wyciekach danych osobowych.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet