07.02.2019 14:43

Sprawdź na mapie, jak Twoja okolica wyglądała podczas zaborów

Mapire to historyczne Google Maps – pokazuje Polskę i Europę na podstawie map sporządzonych w XIX wieku, gdy nasz kraj znajdował się pod zaborami. Wygląd terenu można porównać w prosty sposób z tym, jak prezentuje się na współczesnych mapach.

Mapire
foto: zrzut ekranu

Mapy Google to dziś podstawa wirtualnego zwiedzania świata. Dzięki stale aktualizowanym zdjęciom satelitarnym nawet najbardziej egzotyczne miejsca (na przykład drugi koniec miasta) są na wyciągniecie myszki lub palca.

Szczególnie przydatny jest Google Street View, pozwalający zobaczyć z perspektywy pierwszej osoby, jak wygląda dana okolica – znacznie ułatwia to trafienie pod szukany adres czy nawet wybranie miejsca docelowego wycieczki.

Czasem co prawda można zobaczyć nieco za dużo, ale bez ryzyka nie ma zabawy.

Google Street View
Google Street View
Przeczytaj także Przeglądał Google Street View i przyłapał żonę na zdradzie

Twoja okolica na mapach z czasów zaborów

Google Maps umożliwia podejrzenie, jak nasze okolice wyglądały w przeszłości – dzięki archiwum zdjęć satelitarnych można się cofnąć się w czasie o ponad 20 lat.

Zobacz sam: >> Google pokazuje zdjęcia Waszych okolic z ostatnich 35 lat <<

To nic w porównaniu do tego, co oferuje Mapire – serwis zebrał i zdigitalizował mapy z XIX wieku dla niema całej Europy. Te najbardziej nas interesujące pochodzą z 1877 roku w przypadku Prus, 1872 dla Rosji oraz dane starsze o około 10 lat w przypadku pozostałych obecnych terytoriów Polski.

Mapire pozwala przy tym płynnie przechodzić od widoku współczesnego (na którym łatwo można znaleźć swoją miejscowość) do wyglądu okolicy sprzed ponad 100 lat w płynny sposób, dowolnie regulując moc przezroczystości (opcja dostępna przy oglądaniu mapy bezpośrednio w serwisie).

Na terenie Polski znajdują się niestety dwie historyczne plamy – niewykluczone jednak, że w przyszłości, po przeszukaniu kolejnych archiwów, tereny naszego kraju będą prezentowane historycznie w całości.

Co znaleźliście na mapie z zaborów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet