16.12.2016 09:27

Tak wygląda oficjalna mapa całego internetu

Pamiętacie żarty o zgraniu internetu na dyskietkę? Taki wyczyn to tak naprawdę nic w porównaniu do zrobienia mapy całej sieci, z zaznaczeniem każdego wpiętego do niej komputera. Mamy oficjalną, rządową grafikę internetu – to może jednak nie być dokładnie to, czego się spodziewacie.

Tak wygląda oficjalna mapa całego internetu
foto: materiały prasowe

Do internetu podpięte są obecnie miliardy urządzeń – do komputerów, które przez lata stanowiły podstawowe urządzenie dostępu do sieci, dołączyły smartfony, tablety, a ostatnio także prawdziwe zatrzęsienie gadżetów i urządzeń.

Niektóre pomysły na rozszerzenie możliwości sprzętu przez podpięcie ich do internetu są genialne, inne zwariowane, a część po prostu takich sobie. Do której kategorii zaliczyć iChlebak – polski wynalazek, który zamawia dostawy pieczywa monitorując stan zapasów – pozostawiamy Waszej ocenie.

Sporządzenie mapy, która zawierałaby informacje na temat wszystkich podpiętych do globalnej sieci urządzeń jest dziś praktycznie niemożliwe. Inaczej było jednak w przeszłości, a dokładnie rzecz biorąc – w odległej przeszłości, gdy strony www jeszcze nie istniały, a internet był znany pod nazwą ARPANET.

Na mapę pokazującą wszystkie komputery tworzące tę sieć w 1973 roku natrafiono wśród dokumentów z Carnegie Mellon School:

Ciekawie wygląda połączenie pomiędzy placówką badawczą NASA (centrum AMES) a Hawajami – wymianę danych realizowano drogą satelitarną.

Mapa, na którą patrzycie, to internet w stadium zarodka, obejmujący jeszcze tylko terytorium USA. Niedługo po sporządzeniu tej mapy ARPANET zyskał połączenie z Norwegią (także przez łącze satelitarne), a stamtąd kablem podpięto Anglię.

Czy mapę internetu z 1973 roku można pobić? Owszem – sieć ARPANET powstała w 1969 roku i w jej skład wchodziły początkowo tylko 4 węzły. Wszystkie zostały przedstawione na grafice poniżej, dziwnie podobnej do słynnej swego czasu mapy warszawskiego metra:

Patrząc na te grafiki trudno uwierzyć, w jak gigantyczną sieć zamienił się ARPANET. Nawet gdy internet nosił już swoje imię i oficjalnie podpinała się do niego Polska (już 25 lat minęło) nie brakowało głosów, że to wynalazek, który się nie przyjmie.

A Wy kiedy podpięliście się do internetu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet