05.09.2018 12:10

To Allegro wrabia Pocztę w donoszenie fiskusowi na kupujących na Aliexpress

Na każdą przesyłkę z Aliexpress powinien być nakładany podatek VAT – tak mówią przepisy, które ze względu na interes narodowy były do tej pory ignorowane. Patrzenie przez palce na zakupy w Chinach godzi jednak w interesy Allegro, które stworzyło propozycję przepisów uszczelniających pobór VAT od przesyłek.

To Allegro wrabia Pocztę w donoszenie fiskusowi na kupujących na Aliexpress
foto: zrzut ekranu

Według litery obowiązującego w Polsce prawa każda przysyłka z towarami z Aliexpress – także ta oznaczona jako prezent czy próbka i z zadeklarowaną wartością mniejszą niż 22 euro – powinna zostać obłożona podatkiem VAT. Przepis, na który powołują się „majfriendy” został co prawda uchwalony przez UE, ale Polska nigdy go nie ratyfikowała.

Polacy, którzy coraz chętniej sięgają po tańsze (ze względu właśnie na brak VAT-u) towary z Chin mogli jednak do tej pory spać spokojnie – w interesie naszego kraju jest, żeby handel rósł dynamicznie i bez przeszkód, jako że Polska chce być ważnym przystankiem na nowym Jedwabnym Szlaku, a nasza Poczta miałaby pełnić rolę huba rozdysponowującego przesyłki na całą Europę. Mowa o milionach paczek, co może przełożyć się na spory zysk.

Wzrost zainteresowania zakupami na chińskich portalach potwierdza Poczta Polska:

"

Liczba przesyłek z kierunków azjatyckich rośnie z roku na rok, dynamika wynosi kilkanaście proc. r./r. Szczególnie zwiększa się liczba przesyłek PRIME - ich liczba wzrosła w podanym okresie 10-krotnie. Największe wolumeny notujemy po akcjach promocyjnych na 11 listopada, czy po Black Friday, co pokazuje, że Polacy śledzą portale i korzystają z okazji zakupowych. Strumień tych przesyłek stał się ważną częścią naszego biznesu w perspektywie długookresowej. Podejmujemy działania, aby jak najbardziej usprawnić doręczanie tych przesyłek. Współpracujemy zarówno z KAS jak i z Pocztą Chińską. W celu usprawnienia obsługi zwiększonych wolumenów przesyłek, udostępniliśmy funkcjonariuszom KAS pomieszczenia na naszej sortowni w Lublinie, aby uruchomić tam punkt celny. "

Poczta Polska będzie naliczać i inkasować VAT od przesyłek z Aliexpress?

Dynamicznie rosnący prywatny import z Chin stał się jednak problemem dla Allegro – im więcej osób kupuje na Aliexpress, tym mniej zapuszcza się na największa w Polsce internetową platformę handlową. Serwis postanowił więc działać i przedstawił w Ministerstwie Cyfryzacji i Ministerstwie Infrastruktury projekt przepisów, które nakładają na Pocztę Polską obowiązek pobierania podatków od przesyłek z Chin. o sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”.

Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro, wskazuje także na to, że dla sprzedawców działających zgodnie z polskim prawem i sprzedający towary w polskim internecie chińskie sklepy są nieuczciwą konkurencją.

"

Ponoszą wszystkie przewidziane prawem daniny publiczne, w tym cła i podatki, jednocześnie zmagając się ze zjawiskiem nabywania produktów poza UE, głównie w Chinach, sprowadzania ich w przesyłkach listowych bez uiszczenia VAT. Ich zdaniem to zwyczajnie nie fair i trudno się z taką opinią nie zgodzić. "

Allegro chce, żeby PP na zasadzie domniemania przyjmowała, że każda przesyłka z Chin o grubości przekraczającej 2 cm jest towarem do opodatkowania i automatycznie naliczała VAT. Odbiorca musiałby więc przed otrzymaniem paczki wpłacić wyliczoną kwotę, powiększoną o opłatę za procesowanie przesyłki naliczaną przez Pocztę.

Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej przypomina, że operator pobiera takie opłaty już dziś:

"

Poczta Polska już pobiera opłaty za przesyłki spoza Unii Europejskiej, naliczane przez funkcjonariuszy KAS. Wykonujemy swoje obowiązki wynikające z przepisów. Jeżeli nastąpią zmiany prawa w tym zakresie, dostosujemy się do nich. Opłaty te dotyczą wszystkich przesyłek w takim samym stopniu, niezależnie od doręczającego je na terenie Polski operatora pocztowego. Poczta Polska nie jest wyłącznym operatorem pocztowym do obsługi przesyłek pochodzących z azjatyckich portali. "

Nieoficjalnie można się dowiedzieć, że PP jest przeciwnikiem takiego rozwiązania – w Szwecji, gdzie wprowadzono podobne przepisy, liczba przesyłek z Chin trafiających dziennie do dostarczenia zmniejszyła się ze 160 000 do 15 000. To poważny uszczerbek w przychodach.

Poczta zauważa dodatkowo, że koszta poboru VAT od przesyłek z Aliexpress będą zapewne wyższe, niż naliczony podatek – Polacy kupują głównie towary o niskiej wartości. Z punktu widzenia PP propozycja jest więc działaniem na szkodę państwowej spółki.

Czy przepisy zostaną przyjęte, a zamówienia z Aliexpress opodatkowane – pozostaje kwestią otwartą. Za wprowadzeniem przepisów będzie lobbować Allegro, domagając się przestrzegania obowiązującego prawa. Przeciw wypowiadać się będzie Poczta Polska, wskazująca na nieadekwatny ciężar ekonomiczny, jaki poniesie wskutek ewentualnego wprowadzenia nowego prawa.

Zwróciliśmy się o z pytaniami do Allegro - gdy tylko tylko otrzymamy odpowiedzi, uzupełnimy o nie artykuł.

Aktualizacja: Poczta Polska poinformowała nas, że nie jest przeciwko wprowadzeniu nowych przepisów:

"

Nie jest prawdą, iż Poczta Polska nie chce zmian w zakresie uszczelnienia poboru podatku VAT od przesyłek wchodzących do obrotu celnego Polski i UE, jak podała Rzeczpospolita. "

Kupujecie na Aliexpress?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet