23.03.2017 10:06

Transmitowali na Facebooku gwałt zbiorowy

40 osób oglądało na żywo transmisję napaści na 15-latkę w Chicago – nikt nie powiadomił policji. Dziewczyna została odnaleziona dopiero dzień po zdarzeniu.

Transmitowali na Facebooku gwałt zbiorowy
foto: kadr z wideo

Zapis transmisji został przez Facebooka szybko usunięty z internetu, nie można jednak wykluczyć, że w sieci pojawią się kopie nagrania. Serwis społecznościowy tym razem zareagował błyskawicznie – duża część kontrowersyjnych transmisji, pokazujących na przykład śmierć, dostępna jest bez ograniczeń.

Serwis tłumaczy, że pokazując publicznie zapis danego zajścia zwiększa świadomość społeczną problemu, co może doprowadzić do ożywionej dyskusji i wypracowania rozwiązań, które miałyby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Według relacji rodziny poszkodowanej, 15-latka zaginęła w niedzielę podczas wyjścia do sklepu. Ofiara została odnaleziona przez policję dzień później.

"

To obrzydliwa zbrodnia, nie akceptujemy tego typu zawartości na Facebooku. Bardzo poważnie traktujemy nasze obowiązki chronienia użytkowników i będziemy natychmiast usuwać wszelkie materiały wideo pokazujące napaść seksualną i gloryfikująca przemoc. "

Policja prowadzi śledztwo w spawie. Oprócz poszukiwania sprawców funkcjonariusze przyjrzą się też najprawdopodobniej około 40 osobom, które oglądały zdarzenie na żywo i nie zareagowały na nie. Wyjątkiem był jeden nastolatek, który o relacji powiadomił jednego z członków rodziny napadniętej. 

Popularność transmisji na żywo prowadzonej za pośrednictwem Facebooka ciągle rośnie, co skutecznie utrudnia monitorowanie wszystkich prowadzonych relacji w czasie rzeczywistym. Serwis polega na oglądających, oczekując wskazywania przez nich streamów, które są niezgodne z regulaminem lub prawem. 

Relacje na żywo stają się w USA popularną metodą relacjonowania wydarzeń – podczas jednej z takich sesji zarejestrowano między innymi zastrzelenie przez policjanta czarnoskórego kierowcy. Wstrząśnięty był sam Barack Obama.

Czy oglądający transmisję powinni zostać ukarani?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet