10.11.2017 11:07

TripAdvisor ostrzega przed miejscami napaści seksualnych

Serwis specjalizujący się w wyszukiwaniu hoteli wprowadził nową funkcję – obiekty, w których dochodziło do napaści na tle seksualnymi, molestowania, w których okazywano dyskryminację i pojawiały się problemy z bezpieczeństwem będą oznaczane ostrzeżeniem dla podróżujących.

TripAdvisor ostrzega przed miejscami napaści seksualnych
foto: materiały prasowe

Decyzja o umieszczenia ostrzeżenia ma być podejmowana przez „komitet pracowników”. Wielkie, pokolorowane na czerwono ostrzeżenie ma być przyznawane na 3 miesiące – przy czym TripAdvisor zastrzega, że w razie braku informacji o poprawie sytuacji komunikat będzie wyświetlany dłużej.

Tak jak w przypadku przyznania identyfikatora wstydu, o jego usunięciu będzie decydować kolektyw pracowników serwisu.

W ostrzeżeniu nie pojawią się jednak szczegółowe informacje na temat zagrożenia, ani nawet wspomnienie o tym, że może chodzić o napaść seksualną. TripAdvisor powie tylko, że doszły do niego słuchy o wydarzeniach, których „nie znajdzie się w oficjalnych opiniach na temat obiektu” i zaleci własnoręczne przeszukanie internetu w celu sprawdzenia faktów.

foto: zrzut ekranu

Decyzja serwisu jest reakcją na oskarżenia rzucane pod jego adresem przez dziennikarkę, która padła ofiarą gwałtu w jednym z hoteli. Jej wypowiedź informująca o wydarzeniu została przez TripAdvisora usunięta.

Oficjalnie powodem tej decyzji było użycie przez kobietę sformułowań, które „nie były przyjaznym rodzinie językiem”. Inna kobieta, która próbowała opowiedzieć o podobnej sytuacji w tym samym obiekcie otrzymała informację, że nie może opublikować opinii, gdyż nie zawiera wyłącznie informacji z pierwszej ręki. Poszkodowana powoływała się na badanie przeprowadzone przez lekarza.

TripAdvisor został zmuszony do publicznego przeproszenia dziennikarki przez sąd.

Serwis poinformował, że zdecydował się na pokazywanie ostrzeżeń zamiast całkowitego wykluczenia obiektów ze swojej bazy danych, żeby użytkownicy mogli zapoznać się z wszystkimi opiniami na temat interesujących ich resortów.

Ruch TripAdvisora zbiegł się w czasie z falą oskarżeń o molestowanie seksualne wstrząsających branżą filmową i muzyczną.

Sprawdzacie, jak bezpieczna jest okolica planując wakacyjny wyjazd?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet