05.03.2019 10:28

„Twój e-PIT” zawyża podatek małżeństwom. Zeznania trzeba poprawić ręcznie

„Twój e-PIT”, czyli rewolucyjna usługa podsuwająca podatnikom wypełnione na podstawie historii składek rozliczenie podatku dochodowego za 2018 rok, zawyża sumę należną fiskusowi. Ministerstwo Finansów informuje, że to nie błąd, tylko funkcja.

podatki
foto: materiały prasowe

E-administracja dała w końcu poczuć, że żyjemy w XXI roku – „Twój e-PIT” to praktyczne wykorzystanie danych, które trafiają przez cały rok na serwery Ministerstwa Finansów. System automatycznie je podlicza i wystawia gotową deklarację podatkową – do użytkownika należy tylko potwierdzenie, że chce ją złożyć.

Dla wielu Polaków wypełnianie PIT-a było nie męczące i frustrujące, usługa „Twój e-PIT” została więc przyjęta entuzjastycznie. Niestety okazało się, że mimo powstawania pod kuratelą Ministerstwa Finansów narzędzie trapione jest przez kilka błędów, które drastycznie wypaczają rozliczenie i sumę podatku do zwrotu lub do zapłacenia.

Nie obyło się też bez problemów związanych z bezpieczeństwem – okazało się, że do usługi „Twój e-PIT” może zalogować się na przykład pracodawca rozliczającego się, sprawdzić czy ma inne źródła dochodu, a nawet zmienić mu rozliczenie, edytując kwoty przychodu czy zmieniając organizację obdarowywaną jednym procentem podatku.

Twój e-PIT
Twój e-PIT
Przeczytaj także „Twój e-Pit” pozwala pracodawcy zajrzeć do Twojego zeznania

„Twój e-PIT” zawyża podatek rozliczającym się wspólnie małżonkom

Małżeństwa, które zaufały usłudze „Twój e-PIT” bez sprawdzania, czy na pewno algorytmy wyliczyły wszystko jak należy, ryzykują nieprawidłowe rozliczenie się z fiskusem i zapłacenie zawyżonego podatku.

Problem wynika ze skomplikowanego systemu rozliczania podatków w Polsce – części procesów nie udało się zautomatyzować. Fiskus daje o tym co prawda znać w dokumentacji, ale tej, jak wiadomo, praktycznie nikt nie czyta.

Źródłem kłopotów jest pole numer 116, które należy wypełnić, jeśli chce uzyskać się dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci. Ministerstwo tłumaczy, że nie udało się zautomatyzować korzystania z tej ulgi, gdyż system nie ma jak sprawdzić, czy wpisywane go pola składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nie zostały już rozliczone w innym zeznaniu podatkowym.

W pole 116 w PIT-37 wpisuje się kwoty, które zostały wpłacone przez podatników i które nie zostały odliczone w innych zeznaniach, takich jak PIT-36L, PIT-28, PIT-16A i PIT-19A.

Zobacz także: >> „Twój e-PIT” zawyżał podatek do zapłacenia. Sprawdźcie rozliczenia <<

Jeśli więc małżeństwo wychowujące dzieci nie wpisze ręcznie do wypełniającego się automatycznie „Twojego e-PIT-u” prawidłowej kwoty w tym polu, wyliczona kwota podatku będzie mocno zawyżona.

Złożone przez usługę „Twój e-PIT” deklaracje można poprawić – korektę można złożyć w ciągu pięciu lat od złożenia zeznania.

Jak rozliczyliście podatek w tym roku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet