15.03.2017 12:57

Urząd może wypełnić za Ciebie PIT-a

Od 15 marca do 18 kwietnia 2017 roku można zamówić wypełnienie przez urzędników zeznania podatkowego za 2016 rok – i nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy kilka kliknięć w internecie.

Urząd może wypełnić za Ciebie PIT-a
foto: zrzut ekranu

Ministerstwo Finansów przygotowało dla osób chcących oszczędzić sobie przyjemności wypełniania zeznań podatkowych dwie propozycje – jedna z nich, nazwana PIT-WZ, całkowicie uwalnia podatnika od potrzeby liczenia czegokolwiek – wystarczy podać podstawowe dane, a urząd podatek wyliczy sam i podeśle link do wypełnionej deklaracji.

Nie trzeba będzie jej nawet wysyłać – po upływie terminu składania zeznań, wypadającym 2 maja 2017 roku, formularz zostanie przyjęty automatycznie. W tym trybie można rozliczyć tylko zeznanie PIT-37.

Druga opcja to możliwość skorzystania ze wstępnie wypełnionego zeznanie podatkowego – usługi PFR. W tym przypadku można otrzymać deklarację uzupełnioną o dane uzyskane przez urzędy podczas odprowadzania comiesięcznych składek. Wystarczy sprawdzić, czy wszystkie przychody zostały uwzględnione i można wysyłać sprawdzoną deklarację.

Wstępnie wypełnioną deklarację podatkową mogą otrzymać osoby składające formularz PIT-37 i PIT-38 - usługę opiszemy, gdy tylko zostanie w tym roku udostępniona.

Lubicie wypełniać PIT-y?

Jak zlecić urzędnikom wypełnienie zeznanie PIT-37 w ramach PIT-WZ?

Aby zamówić wypełnienie deklaracji PIT-37 przez urzędników należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie Portalu Podatkowego. Jest on dostępny w dwóch wersjach – kreatora, prowadzącego krok po kroku przez proces wpisywania danych, oraz w postaci całego formularza do wypełnienia. 

Zeznanie przygotowywane jest na podstawie informacji przekazanych urzędom skarbowym przez pracodawców lub organy rentowe. Urzędnicy wypełniający zeznanie uwzględnią także wskazane przez składającego wniosek o PIT-WZ ulgi, koszty uzyskania przychodu oraz przekazania 1% podatku. Wypełnioną deklarację mogą otrzymać podatnicy rozliczający się samemu, z małżonkiem i samotnie wychowujący dzieci.

Do złożenia wniosku PIT-WZ potrzebne są następujące dane:

  • dane identyfikacyjne, takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT
  • informacje o kosztach uzyskania przychodów (czy korzystasz z podstawowych, czy podwyższonych, czy też o wysokości wydatków faktycznie poniesionych)
  • informacje o korzystaniu z ulgi rehabilitacyjnej
  • informacje o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli chcesz zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci (gdy kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi jest wyższa od kwoty odliczonej chcesz zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci możesz uzyskać zwrot do wysokości wykazanych w PIT-WZ składek)
  • informacje o liczbie dzieci i ich danych identyfikacyjnych, a także o kwocie ulg na dzieci
  • informacje o nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, jeżeli chcesz przekazać jej 1% podatku należnego
  • informacje o adresie poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu twojego zeznania podatkowego
foto: zrzut ekranu

Po wypełnieniu wniosek o PIT-WZ można podpisać na trzy sposoby – podając kwotę przychodu z deklaracji za rok 2015, korzystając z podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Ten ostatni w prosty i szybki sposób można wyrobić w systemach transakcyjnych PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), Banku Millennium i ING Banku Śląskiego przez system Moje ING.

Po wysłaniu wniosku na otrzymanie dostępu do wypełnionej przez urzędników deklaracji PIT-37 trzeba będzie poczekać nie dłużej niż 5 dni. W wiadomości przysłanej na podany e-mail zostanie przysłany link umożliwiający zapoznanie się z zeznaniem w systemie ministerstwa.

foto: zrzut ekranu

Można go będzie od razu zaakceptować i wysłać, bądź też wprowadzić samodzielnie korekty (gdy na przykład zapomnieliśmy o chęci skorzystania z ulgi bądź tez pojawił się przychód z innego, nie uwzględnionego źródła. Jeśli nie wprowadzimy żadnych poprawek i nie wyślemy wypełnionej deklaracji, dokument zostanie automatycznie przyjęty po upływie terminu na składanie deklaracji, mijającym 2 maja 2017.

Ministerstwo Finansów przygotowało obszerny poradnik dotyczący wypełnienia PIT-WZ – liczący sobie ponad 70 stron dokument można pobrać z tego miejsca.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet