26.06.2018 11:15

Uwaga na oszustów podszywających się pod Netfliksa

Polacy założyli ponad pół miliona kont na Netfliksie, na całym świecie serwis VoD ma już 125 mln klientów. Tak duża grupa użytkowników przyciągnęła uwagę oszustów, którzy podszywając się po serwis próbują okraść subskrybentów usługi.

Netflix na smartfonie
foto: Dominic Smith, CC BY 2.0

Przestępcy uderzają tam, gdzie zaboli najbardziej – grożą odcięciem od wszystkich tych wołających o uwagę nowości, których lista na sam lipiec 2018 wygląda imponująco.

W treści przykładowej wiadomości, jaką otrzymują użytkownicy Netfliksa, znajduje się informacja o braku możliwości procesowania płatności i konieczności zweryfikowania konta użytkownika. Przestępcy grożą, że jeśli do podsuniętego formularza nie wprowadzi się danych, konto na Netfliksie zostanie dezaktywowane – być może w połowie oglądanego odcinka.

Wiarygodności wiadomości dodaje fakt, że jest on wysyłany z domeny mającej frazę „Netflix” w nazwie – na przykład netflix.maile.com lub netflix.accounts.com.

Zablokowane konto na Netfliksie – nowe oszustwo przestępców

Przykładowa fałszywa wiadomość wygląda następująco:

foto: zrzut ekranu

Atak jest groźny, gdyż część użytkowników po zapoznaniu się z groźbą odcięcia od serwisu, który przygotowuje ekranizację „Wiedźmina”, może wpaść w panikę i strać się szybko wyjaśnić sprawę, klikając w znajdujący się w wiadomości link.

A to jest dokładnie odwrotność tego, co powinno się zrobić – przestępcy kierują bowiem do fałszywej strony Netfliksa, na której może znajdować się złośliwe oprogramowanie. Co gorsza, „weryfikacja” danych oznacza oddanie ich w ręce oszustów, którzy mogą użyć numeru karty do narobienia zakupów w sieci.

O atak na użytkowników Netfliksa zapytaliśmy serwis VOD – czekamy na odpowiedź.

Przestraszylibyście się takiej wiadomości?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet