23.07.2018 16:19

Walmart zamierza konkurować z Netfliksem. Przygotowują nową platformę streamingową Vudu

Vudu to projekt Walmarta, który ma konkurować z największą platformą streamingową na świecie, czyli Netfliksem. Czy uda mu się osiągnąć sukces?

Vudu
foto: materiały prasowe

Walmart rzekomo pracuje nad projektem, dzięki któremu będzie w stanie postawić się Netfliksowi. Właśnie takim czymś ma być Vudu, które z aplikacji służącej do czasowego wypożyczania filmów za opłatą, ma się zmienić w platformę streamingową z krwi i kości. Taką, do której dostęp będzie wykupowany w ramach nielimitowanego abonamentu, z którego w każdym momencie możemy zrezygnować.

Koszt takiej usługi wynosiłby mniej więcej tyle samo, co miesięczna opłata za Netfliksa - obecnie mówi się o kwocie 7-8 dolarów, a więc na polskim rynku byłby to koszt rzędu trzydziestu kilku złotych. W tym momencie najtańszy pakiet Netfliksa kosztuje 34 złote, więc cena obydwóch usług wynosiłaby właściwie tyle samo. W Polsce oczywiście konkurowałby jeszcze z Showmax oraz HBO Go.

Vudu nowym konkurentem Netfliksa

Vudu obecnie nie zajmuje się streamingowaniem filmów. Jest cyfrową wypożyczalnią, na której można wypożyczyć lub nawet kupić ponad 150 tysięcy tytułów. Serwis daje również dostęp do darmowych tytułów w ramach usługi It's On Us, która różni się tym, że pokazuje w trakcie filmu kilkuminutowe reklamy po to, by Vudu mogło zarabiać na niepłacących użytkownikach.

Przemiana Vudu w platformę streamingową ma się odbywać stopniowo, a początek zmian ma nastąpić jeszcze w 2018 roku. Walmart zakupił wypożyczalnię jeszcze w 2010 roku i do dziś dzień pozostaje ona jedną z najpopularniejszych aplikacji dla Smart TV w Stanach Zjednoczonych. Dzięki wcześniejszej współpracy z wieloma wydawcami i studiami, Vudu już na początku działalności może oferować dostęp do wielu kinowych przebojów.

Czy Netflix powienien się martwić Vudu?

Jednak minie jeszcze wiele lat nim Vudu będzie w stanie konkurować z Netfliksem. Ogromną zaletą platformy streamingowej jest posiadanie oryginalnych seriali, które nie są emitowane nigdzie indziej - „Stranger Things”, „House of Cards”, czy „Narcos” zachęcają wielu widzów do korzystania właśnie z Netfliksa. Vudu będzie naprawdę musiało się postarać, aby dogonić największego z gigantów branży.

Kamil Kacperski
Tagi: Internet Netflix