18.05.2016 10:16

Wietnam walczy z protestującymi blokując Facebooka

Władze Wietnamu walczą z protestami, jakie przelewają się przez ten kraj metodami tradycyjnymi – fizycznymi działaniami policji – oraz nowoczesnymi, blokując dostęp do Facebooka, na którym organizowano zgromadzenia.

Wietnam walczy z protestującymi blokując Facebooka
foto: kadr z wideo

Wietnamczycy wylegli tłumnie na ulice po odkryciu masowego wytrucia ryb wzdłuż liczącego sobie 200 km odcinka wybrzeża. Winą za śmierć zwierząt i zanieczyszczenie środowiska obarczane są zakłady Formosa Plastics, produkujące materiały na potrzeby Foxconna.

Fabryka zdecydowanie zaprzeczyła możliwości spowodowania katastrofy ekologicznej, wietnamski rząd jako przyczynę wytrucia ryb wskazał nadmierne namnożenie się toksycznych alg. Wietnamczycy nie uwierzyli w te zapewnienia, wylegając tłumnie na ulice z transparentami, na których napisali hasło „I choose fish”. To odpowiedź na oficjalny komentarz zakładów produkcyjnych, w którym zasugerowano konieczność wyboru pomiędzy wzrostem gospodarczym a życiem ryb.

Jak podaje ONZ, władze Wietnamu użyły siły do rozproszenia demonstracji – gazem łzawiącym potraktowano około 3000 osób w stolicy kraju – Hanoi – oraz mieście Ho Chi Minh. 300 osób miało zostać pobitych i aresztowanych.

W ramach walki z protestami władze zdecydowały się na zablokowanie dostępu do Facebooka i Instagramu – serwisy społecznościowe używane były przez protestujących do komunikowania się i organizowania poszczególnych protestów. Niepokoje społecznie rozpoczęły się pod koniec kwietnia 2016 roku, a kulminacyjne zgromadzenia odbywały się w weekendy.

Ponad 200 tys. osób starało się ominąć blokadę Facebooka korzystając z usług VPN, inni próbowali znaleźć alternatywne kanały komunikacyjne. Z serwisu korzysta ponad 30 mln Wietnamczyków.

Możliwość czasowego wyłączania „systemów teleinformatycznych” została wpisana w polską ustawę antyterrorystyczną. Prace legislacyjne nad nowymi przepisami – jest wśród nich między innymi zapis o konieczności rejestrowania kart SIM używanych w usłudze pre-paid – zmierzają ku końcowi, zapisy mają zacząć obowiązywać przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w naszym kraju pod koniec lipca 2016 roku.

Łatwość, z jaką można pozbawić internautów dostępu do wybranej usługi lub strony w sieci sprawia, że specjaliści coraz śmielej mówią o idei „splinternetu” – możliwości rozpadu internetu na mniejsze, luźno ze sobą powiązane sieci, kontrolowane przez lokalne rządy lub korporacje.

Co zrobilibyście, gdyby zablokowano Wam dostęp do Facebooka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook