05.12.2018 16:06

Wylogowało Was z Facebooka? To może być atak hakerów

Takiego kryzysu internet nie widział od lat – zupełnie bez ostrzeżenia Facebook zaczął masowo wylogowywać niczego nie podejrzewających użytkowników. Część z nich nie może dostać się z powrotem na portal – co mogło się stać?

Facebook
foto: materiały prasowe

Problem wydaje się być międzynarodowy – doniesienia o problemach z korzystaniem z serwisu społecznościowego dochodzą z całego świata.

Objawy są wszędzie taki same – użytkownicy widzą nagle komunikat, że muszą się zalogować, żeby móc oglądać treści na Facebooku.

Dla większości oznacza to możliwość szybkiego rozwiązania kryzysu – wystarczy wpisać swoje dane logowania i można wrócić do spokojnego kontemplowania życia znajomych, ich dzieci i kotów. Część internautów widzi jednak komunikat o braku możliwości zalogowania – ci mogą mieć poważne kłopoty.

Facebook wylogował użytkowników – czy wykradziono dane osobowe?

We wcześniejszych komunikatach Facebooka dotyczących bezpieczeństwa użytkowników pojawiały się komunikaty o przymusowym wylogowywaniu z serwisu – było to zabezpieczenie przed błędem, który pozwalał przejąć kontrolę nad kontem. Zmuszenie do poddania loginu i hasła miało zapewnić, że nawet jeśli hakerom udało się dostać na cudze profile, to nie będą mogli z nich korzystać na przykład do prób oszustwa i wyłudzania pieniędzy od znajomych osoby, do której konta udało się otrzymać dostęp.

Facebook zadeklarował zwiększenie wysiłków mających na celu chronienie użytkowników przed ewentualnymi wyciekami danych osobowych – być może więc dzisiejsze zdarzenie jest przejawem tej ostrożności, a o rodzaju incydentu, z jakim Facebook miał do czynienia, dowiemy się z oficjalnego komunikatu.

Może się też okazać, że wylogowanie było spowodowane awarią serwerów lub błędem w oprogramowaniu – w takim przypadku mieliśmy do czynienia po prostu ze zdarzeniem losowym. Facebook mógł też zaktualizować oprogramowanie portalu, co spowodowało masowe wylogowywanie użytkowników.

Biuro prasowe Facebooka uspokaja zaniepokojonych internautów:

"

Niektóre osoby miały dziś chwilowe trudności z dostępem do Facebooka. Problem został już rozwiązany. Przepraszamy za niedogodności związane z tą sytuacją. "

Cokolwiek było przyczyną zdarzenia - wygląda na to, że sytuacja została opanowana.

Wylogowało Was z Facebooka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook