21.12.2016 12:01

Wynajem konta na Facebooku - łatwy i szybki zarobek?

300 zł na godzinę – tyle można podobno zarobić, wypożyczając agencji reklamowej swoje konto na Facebooku. Nie trzeba nawet podawać hasła do swojego profilu – wystarczy dać zdalny dostęp do swojego komputera.

Wynajem konta na Facebooku - łatwy i szybki zarobek?
foto: zrzut ekranu

Jeśli po przeczytaniu powyższych słów nie zapaliła się u Was lampka ostrzegawcza, to mamy dla Was złą wiadomość – prawie daliście się nabrać na przekręt. W najlepszym przypadku nie dostalibyście wynagrodzenia za poświęcony czas i udostępnienie swojego konta, w najgorszym Wasz komputer zostałby zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, za możliwość korzystania z niego musielibyście zapłacić okup, a na głowie mielibyście policję.

Taki rodzaj zagrożenia nie był jeszcze obecny w Polsce – na wirusy przesyłane przez Facebooka jesteśmy już w miarę uodpornieni, oferty wynajmu profilu mogą wielu znajomym wydawać się nie tylko atrakcyjne, lecz także wiarygodne. Warto im pokazać czytaną właśnie wiadomość, żeby oszczędzić strat i kłopotów.

Witryna, na której znajduje się ogłoszenie, wygląda na profesjonalną - może to zmylić część osób, gdyż jak wynika z badań - młodzi ludzie mają problemy z weryfikacją danych znajdowanych w internecie.

Oferta wygląda na atrakcyjną – w praktyce pieniądze dostawałoby się niemal za nic:

"

Korzystasz z Facebooka codziennie i chciałbyś zarobić nie robiąc nic skomplikowanego? Mamy na to sposób. Zapłacimy Ci 100 zł za możliwość prowadzenia fanpage i jego promocji z Twoje konta. Nie potrzebujemy bezpośredniego dostępu do konta, nie chcemy Twojego hasła. Nie jest to również żadna spamerska aktywność, Twoje konto będzie w 100% bezpieczne. "

Czym grozi podjęcie takiej współpracy? „Agencja reklamowa” może uruchomić na naszym koncie fanpage, który będzie wykorzystywany do oszustw w internecie – jak miało to ostatnio miejsce z fałszywym profilem Anny Lewandowskiej, nabierającej na subskrypcję wysoko płatnych SMS-ów pod pretekstem otrzymania bonu na zakupy w sklepie odzieżowym.

Nieprzypadkowo też w ofercie znajduje się zapis o konieczności posiadania konta z nieposzlakowana opinią:

"

Potrzebujemy tylko kilka informacji o Twoim koncie. Kiedy zostało założone oraz czy na Twoim koncie są jakieś ostrzeżenia. Jeśli Twoje konto otrzymywało ostrzeżenia niestety nie możemy z Tobą współpracować. Zależy nam na kontach o jak najlepszej jakości, aby spełnić standardy naszej działalności. "

Długo istniejące i nie wzbudzające podejrzeń konto może wykupywać w Facebooku reklamy, które będą wyświetlane innym użytkownikom. To pozwoliłoby dotrzeć z potencjalnym oszustwem do większej liczby ofiar.

Co ważne, to właściciel konta będzie pierwszym podejrzanym w sprawie popełnienia ewentualnego przestępstwa – może się więc okazać, że obietnica łatwych pieniędzy skończy się dla użytkownika Facebooka kłopotami z prawem.

Na zachodzie oszustwa związane z „wynajmem” profilu są już znane – osoby, które zdecydowały się na wzięcie udziału w programie ostrzegają, że mimo spełnienia wszystkich wymogów nigdy nie dostały pieniędzy za współpracę.

Niebezpieczne jest także zgodzenie się na propozycję oddania zdalnej kontroli nad swoim komputerem:

"

Jedyne czego potrzebujemy to zainstalowania aplikacji „TeamViewer”, za pomocą której pomożemy Ci wszystko skonfigurować abyś dalej mógł działać sam. "

Wystarczy kilka chwil, żeby korzystając z nieuwagi właściciela komputera pobrać i zainstalować wirusy – w tym na przykład coraz bardziej groźne i popularne wśród przestępców oprogramowanie ransomware, szyfrujące pliki na dysku i domagające się zapłaty sowitego okupu za przywrócenie do nich dostępu.

Czy zarabianie na wynajmowaniu Facebooka jest możliwe?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook