17.05.2018 11:56

YouTube Premium – nowy, droższy YouTube Red coraz bliżej Polski

YouTube Red, mający stać się konkurentem dla Netfliksa, po dwóch latach znika z rynku – 22 maja 2018 zastąpi go usługa YouTube Premium. Będzie drożej, o czym Polacy będą być może mogli dowiedzieć się jeszcze w tym roku.

cennik YouTube Premium
foto: materiały prasowe

Google coraz przychylniejszym okiem patrzy na polski rynek. Internetowy gigant oficjalnie potwierdził, że inteligentny Asystent zawita jeszcze w tym roku do naszego kraju. Tajemnicą jest jeszcze to, czy będzie w stanie mówić po polsku – może się okazać, że trzeba będzie się z nim komunikować po angielsku lub w jednym z innych 30 oficjalnie wspieranych języków.

Asystent Google potrafi coraz więcej – podczas demonstracji nowych możliwości sztucznej inteligencji na konferencji Google I/O 2018 pokazano między innymi przeprowadzoną przez niego rozmowę telefoniczną, w której był nie do odróżnienia od prawdziwej osoby. Jeśli Google Assistant nie będzie władał naszym językiem, takie cuda będziemy mogli jednak tylko oglądać w internecie.

Rokowania na polonizację Asystenta Google są całkiem spore – tym bardziej, że konkurencja w postaci LG zdążyła już zademonstrować telewizory z ThinQ, sztuczną inteligencją, którą można sterować całkowicie po polsku. Koreański asystent pojawi się także w smartfonach.

YouTube Red wydawał się być bardzo bliski oficjalnego startu w Polsce – stronę usługi całkowicie spolszczono, co mogło sugerować rychłą premierę. Zmieniając nazwę usługi na YouTube Premium podano, w jakich nowych krajach będzie można wkrótce korzystać z tego płatnego serwisu VoD – Polska nie znajduje się wśród nich.

YouTube Premium – płatny dostęp do filmów i muzyki na YouTubie

Nowa usługa została podzielona na dwa rodzaje – YouTube Music Premium oraz YouTube Premium. Pierwszy z nich za 9,99 dolara miesięcznie daje pozbawiony przerywników reklamowych dostęp do treści audio oraz możliwość słuchania muzyki przy wygaszony ekranie smartfona. Usługa ma zastąpić Google Play Music.

foto: materiały prasowe

YouTube Tremium z kolei daje dodatkowo dostęp do oryginalnych seriali tworzonych dla Google – na przykład „Cobra Kai”, czyli kontynuacji „Karate Kid”. Wideo można ponadto pobierać w celu obejrzenia ich bez podłączenia do internetu, użytkownikom płacącym za dostęp do serwisu nie będą ponadto wyświetlane reklamy.

YouTube Premium ma wystartować niedługo w kilku europejskich krajach – między innymi w Austrii, Niemczech, Irlandii, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. Google podkreśla, że to nie koniec ekspansji na 2018 rok i należy spodziewać się ekspansji na nowe rynki – być może w drugiej (lub następnej) fali YouTube Premium trafi także do Polski.

Z jakiego VoD wolelibyście korzystać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet