22.06.2018 12:58

YouTube wprowadza dobrowolny abonament

15 zł od subskrybowanego kanału – tyle (mniej więcej) będzie wynosić proponowany przez serwis YouTube abonament. W zamian za opłatę dostaniemy ekskluzywne filmy i streamy oraz popiszemy komentarze w strefie VIP.

YouTube na tablecie
foto: Esther Vargas, CC BY-SA 2.0

Wygląda na to, że czasy całkowicie darmowych usług się kończą. Facebook zapowiedział właśnie, że zaczyna testy abonamentu na korzystanie z zamkniętych grup – opłata za dostęp do jednej może wynosić nawet 90 zł, a za każdą będzie się płacić z osobna.

YouTube wpadł na podobny pomysł, przy czym jego propozycja jest nieco mniej inwazyjna i zależy od chęci i woli użytkownika, który może – ale nie musi - zdecydować się na subskrypcję w wysokości 4,99 dolara miesięcznie, żeby wesprzeć swój ulubiony kanał w serwisie. Lub kanały – opłata jest oddzielna dla każdego abonamentu.

W dalszym ciągu można będzie korzystać z bezpłatnego dostępu do treści publikowanych przez youtuberów – może się jednak okazać, że najciekawsze filmy i transmisje będą dostępne tylko dla osób, które płacą.

YouTube wprowadza płatne subskrypcje na kanały

Wśród korzyści, jakie mają otrzymywać w zamian za pieniądze użytkownicy YouTube’a serwis wymienia ponadto dostęp do specjalnej sekcji komentarzy, odznak oraz emoji.

Spora część autorów publikujących na YouTubie korzysta z zewnętrznych serwisów umożliwiających wsparcie finansowe – na przykład z Patreona. Google chce, żeby przekazywanie pieniędzy twórcom było łatwiejsze i odbywało się za pomocą jego mechanizmów – w ten sposób, dzięki pobieraniu prowizji, dodatkowo na tym zarobi.

Dobrowolny abonament to nie jedyny sposób, żeby wspierać youtuberów – można im między innymi przekazywać datki korzystając z opcji na czacie podczas transmisji „na żywo”.

YouTube szykuje się także do wprowadzenia w Polsce prawdziwego abonamentu na swoje usługi – strona YouTube Red jest już w całości przetłumaczona na nasz język, brakuje tylko przewalutowania cennika i rozpoczęcia sprzedaży.

Co myślicie o abonamencie na kanały na YouTubie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet