17.09.2018 12:48

Z iTunes zniknęły mu kupione filmy, Apple tłumaczy, że to normalne

Apple usunęło mi kupione filmy – żali się w internecie mężczyzna, który stracił dostęp do zakupionych na iTunes treści. Korporacja tłumaczy, że decyzję o usunięciu materiałów podjął właściciel praw autorskich.

filmy w iTunes
foto: zrzut ekranu

Anders Gonçalves da Silva podzielił się w sieci odpowiedzią, jaką otrzymał od Apple w sprawie filmów, które zniknęły z jego konta iTunes. Internauta kupił je w postaci cyfrowej i zaniepokoiło go, że przestał je widzieć w swojej bibliotece.

Apple przyjrzało się sprawie i poinformowało, że nic nie może zrobić – po prostu filmy, które zostały przez użytkownika kupione, nie są dostępne w kraju, w którym przebywa.

To problem bardzo dobrze znany użytkownikom platform VoD – zawiłości licencji sprawiają, że filmy dostępne do oglądania w poszczególnych krajach potrafią się diametralnie różnić. Widać to było doskonale, gdy Netflix debiutował w Polsce – serwis nie mógł na przykład udostępnić własnego serialu „House of Cards”, gdyż wcześniej sprzedał prawo do jego emisji stacji telewizyjnej.

Internauta postanowił więc rozpętać w sieci burzę – zapłacił za tytuły, które zniknęły z jego biblioteki, a Apple zamiast zwrotu pieniędzy (lub przywrócenia filmów) przekazało mu kod na darmowe wypożyczenie dwóch filmów.

Kupił filmy w iTunes, zostały usunięte

Anders Gonçalves da Silva postanowił więc walczyć o swoje, co przyniosło ciekawe rezultaty – w jednej z udzielonych odpowiedzi Apple przyznało się, że jest tylko pośrednikiem, a decyzja o dostępności filmu na danym rynku zależy tylko i wyłącznie od właściciela praw dystrybucyjnych.

Po bliższym przyjrzeniu się sprawie wykryto także powód, przez który użytkownik stracił dostęp do filmów – kupił je, gdy był w Australii, a stratę zauważył w Kanadzie.

"

Każdy film, który został pobrany, można oglądać kiedy tylko się chce i nie zostanie usunięty, dopóki nie zrobi tego użytkownik. Po zmianie kraju, w którym się przybywa, niektóre obrazy mogą przestać być dostępne do pobrania ze względu na to, że nie są dostępne w nowym państwie. Jeśli jest taka potrzeba, można zmienić w ustawieniach deklarowany kraj na poprzedni i pobrać zakupione filmy na dysk. "

Wypróbowanie podanej metody nie skończyło się podobno sukcesem – filmy były w dalszym ciągu niedostępne. Da Silva poinformował, że Apple pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Jak najczęściej kupujecie filmy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet