11.01.2019 11:52

Zatrzymano pracowników Huawei i Orange Polska. Są podejrzani o szpiegowanie na rzecz Chin

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce oraz Piotra D. Panowie są podejrzani o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi.

Zatrzymano pracowników Huawei i Orange Polska. Są podejrzani o szpiegowanie na rzecz Chin
foto: ROBERT LEVER/AFP/East News

ABW zatrzymało we wtorek 8 stycznia 2019 roku dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, Weijinga W. i pracownika Orange Polska, Piotra D. Panowie zostali aresztowani na 3 miesiące. Przeszukano ich domy, a także biura polskich oddziałów firm. Postawiono im zarzuty o szpiegowanie na rzecz Chin, za co grozi im do 10 lat więzienia. 

W czwartek 10 stycznia 2019 roku sąd rejonowy w Warszawie zgodził się z wnioskami prokuratorów o aresztowanie dwóch mężczyzn na okres 3 miesięcy. Jak podaje TVP Info, odmawiają oni składania zeznań i nie przyznają się do winy. 

Zatrzymano dwóch mężczyzn oskarżonych o szpiegowanie dla Chin

Jak podaje portal Wirtualne Media, do sprawy ustosunkował się rzecznik prasowy Orange Polska, który potwierdził, że ABW we wtorek zabrało z biura rzeczy jednego z pracowników:

"

Nie mamy żadnej wiedzy czy ma to jakikolwiek związek z pełnionymi przez niego obowiązkami służbowymi. Pozostajemy do dyspozycji ABW i jesteśmy gotowi udzielić wszelkich informacji, o jakie wystąpi do firmy. "

Weijing W. jest obywatelem Chin, który posługuje się również imieniem Stanisław. W Huawei pełnił stanowisko dyrektora sprzedaży w Polsce. Natomiast Piotr D. do 2011 roku był pracownikiem ABW, a konkretnie wicedyrektorem departamentu ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego. Potem pracował jeszcze w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, aż w końcu w Orange Polska, gdzie zajmował się kwestiami bezpieczeństwa cyfrowego.

Dyrektor sprzedaży Huawei w Polsce zatrzymany

Do sprawy odniósł się również polski oddział firmy Huawei. W oświadczeniu spółki, przesłanym do portalu radiozet.pl, możemy przeczytać, że Huawei na razie nie komentuje sprawy:

"

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały. "

Weijingowi W. i Piotrowi D. grozi do 10 lat więzienia za szpiegowanie na rzecz Chin. Antyradio.pl również poprosiło biura prasowe firm o komentarz i tekst zostanie zaktualizowany, gdy tylko otrzymamy informacje. 

Kamil Kacperski
Tagi: Internet Huawei