15.05.2017 16:32

Zebrali 500 mln dolarów na stworzenie „Matriksa”

Sami sobie gotujemy ten los - inwestorzy wyłożyli 500 mln dolarów dla start-upu, którego celem jest stworzenie „Matriksa”. Twórcy oprogramowania zdolnego do uruchamiania rozległych i szczegółowych symulacji wyceniani są już na miliard dolarów.

Zebrali 500 mln dolarów na stworzenie „Matriksa”
foto: kadr z wideo

Przedsiębiorstwo nazywa się Improbable, a jego nazwa odzwierciedla wagę zadania, którego chce się podjąć – skonstruowanie symulacji rzeczywistości na wielką skalę. Na początek SpatialOS – system operacyjny, który ma zarządzać symulacją – zainteresuje przede wszystkim twórców gier.

Oprogramowanie jest obecnie w fazie beta – już teraz jednak zostało wykorzystane do stworzenia rozległego, wirtualnego świata, w którym mogą przebywać jednocześnie (jako sterowane postacie) tysiące graczy, i w którym obowiązują prawa fizyki.

Działania graczy w Worlds Adrift wpływają na funkcjonowanie całego świata, postrzeganego identycznie przez wszystkich grających. Zmiany w otoczeniu wykonane przez jedną osobę widoczne są dla innych (na przykład wycięte w środku lasu drzewo takim pozostanie), w świecie występują także ciągi przyczynowo-skutkowe – pozbawione dostępu do pożywienia zwierzęta mogą migrować i wpływać na funkcjonowanie innych rejonów gry.

Rozwiązanie tworzone przez Improbable rozwiąże problem z obsługa wielu graczy jednocześnie – w wielu grach MMO istnieje limit osób, które mogą być podłączone jednocześnie, przez co społeczność podzielona jest na wiele różnych, oddzielnych serwerów, z których każdy jest całkowicie odrębny od innych.

Zebrane pieniądze pozwolą przygotować się na nowe możliwości komputerów – zwiększająca się moc obliczeniowa ma pozwolić na powstanie „ogromnych wirtualnych światów, które wzbogacą ludzkie doznania i zmienią sposób, w jaki rozumiemy rzeczywistość”.

Gry to tylko jedna z możliwości zastosowania opracowanego przez Improbable silnika świata – przedsiębiorstwo przewiduje na przykład, że wykreowany za pomocą SpatialOS świat będzie mógł być służyć flocie samouczących się autonomicznych pojazdów, dla których będzie on nie do odróżnienia od prawdziwego.

Inwestorzy widzą w dążeniu do stworzenia „Matriksa” duży potencjał:

"

Technologia tworzona przez Improbable pozwolić nam poznawać choroby, ulepszać miasta, zrozumieć ekonomię i rozwiązywać skomplikowane problemy w skali, która do tej pory była nie do pomyślenia. "

Możliwość tworzenia szczegółowych symulacji to gorące zagadnienie w świecie nowych technologii – zagadnienie wymieniane jest jednym tchem ze Sztuczną Inteligencją, uczeniem maszynowym oraz internetem rzeczy.

Którą tabletkę wybierasz?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet