02.06.2016 16:59

Zobacz, co wie o Tobie Google

Google śledzi swoich użytkowników i nagrywa ich wypowiedzi – w prosty sposób można sprawdzić, co wyszukiwarce udało się zebrać na Twój temat, odsłuchać zgromadzone nagrania oraz wykasować część danych.

Zobacz, co wie o Tobie Google
foto: zrzut ekranu

Google udostępnia swoje usługi nieodpłatnie, zastrzegając w regulaminach ich świadczenia prawo do zbierania informacji o użytkownikach. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak dużo danych na jego temat jest faktycznie gromadzonych.

Dzięki przygotowanej przez wyszukiwarkę witrynie można to sprawdzić. Google dzieli się swoją wiedzą na stronie history.google.com/history.

Przed zajrzeniem tam warto dobrze się przygotować – przeglądanie informacji może potrwać naprawdę długo, jako że dane zbierane były przez lata. W pierwszej zakładce, nazwanej „Aktywność w internecie i aplikacjach”, pokazywane są hasła wyszukiwane przez użytkownika od zarania dziejów, czyli założenia konta Google.

Można tam także zobaczyć, na jakie strony wchodziło się korzystając z przeglądarki Chrome oraz z jakiego urządzenia czy smartfona.

Na podstronie „Aktywność związana z głosem i dźwiękiem” można odsłuchać wszystkie nagrania audio, jakie zgromadziło Google – powstawały one podczas wykorzystywania opcji wyszukiwania za pomocą głosu lub wydawania mówionych poleceń dla wirtualnego asystenta (zaczynających się od frazy „OK Google”).

Znajdą się tam także nagrania wykonane przypadkowo, podczas nieświadomej aktywacji nagrywania, na przykład podczas wciśnięcia złego klawisza na ekranie smartfona.

Sekcja „Informacje o urządzeniu” pozwala sprawdzić, jakie dane o kontaktach, aplikacjach i innych informacjach z posiadanych urządzeń zostały wysłane do Google.

„Historia lokalizacji” przenosi na widok mapy, na której punktami oznaczone są miejsca, w których obecność została zarejestrowana przez Google. Wyszukiwarka pozwala także sprawdzić historię oglądanych w serwisie YouTube filmów oraz przypomnieć sobie, jakie hasła były w nim wyszukiwane.

Google wprowadziło także nowe funkcje do serwisu „Moje konto” – oprócz możliwości dostania się do ustawień po wydaniu komendy głosowej lub wpisania swojego imienia i nazwiska w wyszukiwarce, pojawiły się rozbudowane opcje lokalizowania i zarządzania zgubionym lub skradzionym telefonem.

Witryna pozwala także wskazać, jakie dane mogą być przez wyszukiwarkę gromadzone - pozwolenie można cofnąć za pomocą jednego kliknięcia.

Co ciekawego znaleźliście w swojej historii?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Google #Internet