22.03.2019 14:40

Instagram na krucjacie przeciwko antyszczepionkowcom

Instagram na dobre rozpoczął walkę z dezinformacją. Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny oficjalnie zakończyła się zima, a na Instagramie - antyszczepionkowa propaganda.

antyszczepionkowcy
foto: East News

Wielkie wzburzenie wśród środowisk antyszczepionkowych wzbudziła informacja, że Facebook zaczyna traktować publikowane przez nich posty jako fake newsy. Później, w ślady Facebooka poszedł też Pinterest, który uniemożliwił wyszukiwanie treści związanych ze szczepieniami. Wynurzenia antyszczepionkowców utrudnia też YouTube, który nie dość, że uniemożliwia zarabianie na filmach szerzących szkodliwe poglądy, to jeszcze stara się edukować społeczeństwo, wstawiając w ich miejsce linki do Wikipedii. Wszystkie trzy decyzje zostały podjęte po apelu amerykańskich polityków, którzy w treściach antyszczepionkowych doszukują się powodu wybuchu epidemii odry w stanie Waszyngton. List otwarty został wysłany do największych internetowych graczy.

Antyszczepionkowcy.biz
Antyszczepionkowcy.biz
Przeczytaj także Polska karcianka o antyszczepionkowcach ufundowana w 14 minut

Antyszczepionkowcy w mediach społecznościowych

Ruch antyszczepionkowy nie ma w mediach społecznościowych łatwego życia w związku ze “skandalicznie skorumpowanym systemem terroru szczepiennego”. Teraz do trendu wykluczania ich z Internetu dołączył Instagram. Usunął część antyszczepionkowych tagów, a konta szerzące dezinformację nie pojawiają się już w polecanych. Rzecznik prasowy Instagrama odniósł się do sprawy:

"

Instagram ciągle szuka nowych sposobów, aby zminimalizować rekomendacje treści tego typu i ilość kont, które go udostępniają. "

Zaczął od zablokowania antyszczepionkowych hasztagów: #vaccinescauseautism, #vaccinesarepoison i #vaccinescauseids. Cały czas jednak można znaleźć na Instagramie mniej popularne oznaczenia tego typu: #vaccineskill i #vaccinesharm - te zostały dodane do odpowiednio 17 000 i 4 000 postów.

Jesteście zaszczepieni?

Marcin Czajkowski