13.03.2019 15:52

Jak uciszyć internetowych trolli? Rozszerzenie do Google Chrome

Dzięki nowemu rozszerzeniu do Google Chrome możliwe będzie wyciszenie toksycznych komentarzy w Internecie. Na pierwszy ogień pójdzie Facebook, Twitter, YouTube, Reddit i Disqus.

tune
foto: zrzut ekranu

Jigsaw to firma, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś. Należy do firmy matki Alphabet, podobnie jak Google, i korzysta z tych samych technologii aby zapewnić bezpieczeństwo w sieci. Jigsaw ma już na koncie kilka eksperymentów, jednak w połowie marca 2019 zaprezentowało konsumentom finalny produkt - wtyczkę Tune, mającą wyciszyć negatywne komentarze w Internecie.

Tune pozwala, dosłownie, wyciszyć internetowych trolli

O ile przyjemniejsza byłaby konsumpcja treści w Internecie, gdyby wyciszyć obraźliwe komentarze. Dobrze o tym wiedzieć zdają się twórcy Tune - rozszerzenia dla Google Chrome, które pozwala zredukować widzialność toksycznych komentarzy w popularnych serwisach internetowych i mediach społecznościowych.

Wtyczka hand on board
Wtyczka hand on board
Przeczytaj także Polskie rozszerzenie tworzy w przeglądarce tajną bibliotekę filmów porno

Rozszerzenie bazuje na uczeniu maszynowym i jest stworzone w formule open source - jego kod został udostępniony na GitHubie. Interfejs aplikacji jest nadzwyczaj prosty - składa się z potencjometru, którym określić możemy poziom toksyczności, który chcemy oglądać w Internecie. Możemy też zaznaczyć, na których serwisach działać ma wtyczka, do wyboru są:

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Reddit
  • Disqus

Google Chrome Extensions - rozszerzenie możliwości przeglądarki

Za pomocą Google Chrome Extensions można w prosty sposób poszerzyć możliwości przeglądarki. Wspominaliśmy na przykład o wtyczce, umożliwiającą ominięcie geoblokady na YouTube, czy takim, które ułatwić ma naukę języków obcych za pośrednictwem Netfliksa.

Tune jest jednak zupełnie innym typem rozszerzenia - jako pierwsze umożliwia filtrowanie treści, które przyswajamy w Internecie. Może być to pierwszy krok odnośnie kontroli treści jakie przyswajamy w internecie na dużą skalę.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Internet Google